Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Vláda bude na svém zasedání jednat o zvýšení minimální mzdy a přípravě tendru na mýtné na dálnicích.

Praha. Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, zveřejní výsledky svého hospodaření za první pololetí letošního roku.

Praha. V Bubenči proběhne konference Vzájemného obchodu a podnikání, na které se představí významní zástupci textilního průmyslu z Hanoje.

Praha. Uskuteční se kulatý stůl pekárenské společnosti Fornetti Bohemia s majiteli značky Františkem a Zoltánem Ambrovicsovými. Na akci budou oznámeny změny týkající se českého i slovenského trhu.

Olomouc. Začíná letní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc. Končí 23. srpna.

Amsterodam. Nizozemský maloobchodní řetězec Ahold, majitel obchodů Albert, zveřejní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.

San Francisco. Největší světový výrobce počítačů Hewlett-Packard zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.


Eurozóna schválila vyplacení první části pomoci Řecku ve výši 26 miliard eur

Angela Merkelová, eurozóna, EUMinistři financí eurozóny ve středu schválili vyplácení prvních 26 miliard eur (zhruba 700 miliard korun) z nového záchranného programu pro Řecko. Oznámili to zástupci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), jehož prostřednictvím budou peníze vyplaceny.

Peníze Aténám umožní mimo jiné uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB), splatnou ve čtvrtek. ESM potvrdil, že během tří let poskytne v rámci finanční pomoci Řecku až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Ministři financí eurozóny se na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko shodli již minulý týden. Ve středu program překonal poslední klíčovou překážku, když získal souhlas německého parlamentu.

Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh. V zemi již údajně nabírá zaměstnance

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. V zemi začíná nabírat zaměstnance, uvedl server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea Herald. Škoda tak bude konkurovat tamním automobilkám Kia a Hyundai. Mladoboleslavský podnik odmítl zprávu potvrdit.

Hyundai má v ČR továrnu v moravskoslezských Nošovicích, kde vyrábí několik svých modelů. České zastoupení automobilky Hyundai ve svých reklamních kampaních často srovnávalo své vozy s produkcí konkurenční Škody Auto. V českých městech také automobilka Hyundai pořádala srovnávací jízdy vozů Hyundai a Škoda.

České zbraně míří na Blízký východ a do severní Afriky. Jejich vývoz stoupl téměř o sto procent

Moderní české zbraněZe zemí Blízkého východu a severní Afriky zamířilo do Evropy během července rekordních 107 tisíc uprchlíků. Napjatá situace v neklidném regionu působí sice čím dál větší starosti politikům a policistům, pro české zbrojaře se ale stává zlatým dolem.

Jejich vývoz do oblasti, kterou zmítá několik občanských válek a boje s teroristy z Islámského státu, meziročně stoupl téměř o sto procent.

Zatímco předloni na Blízký východ vyvezli podle statistik ministerstva průmyslu zboží za 1,6 miliardy korun, v roce 2014 už to bylo na 3,1 miliardy. A výrazně narostly i zbrojní obchody s okolními africkými a asijskými zeměmi jako Nigérie, Pákistán, Egypt či Tunisko.

Americkému Fedu dělá na čele vrásky vývoj v Číně. Naznačil možnost zvýšení úrokových sazeb

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dal na svém posledním zasedání najevo obavy ze slábnoucího růstu světové ekonomiky. Zápis ze zasedání ale zároveň signalizuje, že Fed se díky zlepšujícím se podmínkám na trhu práce přibližuje ke zvýšení úrokových sazeb. Pokud se tak stane už v září, bude to první zpřísnění měnové politiky v USA po téměř deseti letech.

Fed má obavy zejména z prudkého zpomalení růstu čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě a která byla v posledních letech hlavním motorem globálního růstu. Zatímco trh práce v USA se jasně zlepšuje, centrální bankéři nebyli zajedno v tom, zda se dá za příznivý považovat i vývoj inflace. Ta zůstává citelně pod dvouprocentní úrovní, kde by ji Fed chtěl mít.

V Česku se rozvíjí rychlopůjčky. Když nezaplatíte včas, úrok může dosáhnout až milionu procent

jarvis_55d4a781498eb947fc092a51.jpegV Česku se uchytil byznys s takzvanými rychlými půjčkami. Momentálně na ně láká televizní reklama na Zaplo.cz, která inzeruje půjčku 10 tisíc korun na 30 dnů s roční procentní sazbou nákladů (RPSN) 730 procent.

Taková sazba je sice vysoko nad tím, co se považuje za lichvu, stále je ale ještě velmi nízká oproti extrémním případům, se kterými se takzvané mikropůjčky také pojí. Když si na Zaplo.cz zájemce půjčí tisícikorunu na sedm dnů, RPSN je při splacených 1139 korunách na 88 464 procentech.

Platí, že čím nižší půjčka a kratší čas, tím astronomičtější je RPSN. Například podle kalkulačky dalšího poskytovatele rychlých půjček Creditonu se u půjčky 500 korun na sedm dnů dostane RPSN dokonce nad milion procent, poplatek za půjčku je přitom 99 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru