Ruští vojáci v mezinárodně neuznávané republice ruských separatistů v Podněstří na východě Moldavska uskutečnili manévry, jejichž součástí byla i střelba ostrou municí.

Podněstří
Podněstří je vybarveno červeně, Moldavsko béžově.
Zdroj: Serhi, Wikimedia Commons

Podle agentury TASS to ve středu oznámil náčelník tiskové služby ruského západního vojenského okruhu Oleg Kočetkov. Ruské jednotky v Podněstří oficiálně působí jako mírové sbory.

"Jednotky během přesunu odrazily útok diverzních skupin a překonaly zaminovaný prostor. Pochod byl dlouhý více než 30 kilometrů," řekl Kočetkov. Dodal, že k zastavení imaginárního nepřítele byla nasazena také motostřelecká četa. Cvičení se zúčastnilo asi 400 vojáků s 30 vozidly.

Kočetkov také oznámil, že obměna ruských mírových sil v Podněstří je naplánována na letošní říjen.

Odštěpenecký moldavský region Podněstří od rozpadu Sovětského svazu ovládají proruští separatisté, které podporují ruští vojáci. Těch je v oblasti rozmístěno asi 1500 coby mírové síly, jejichž oficiálním úkolem je chránit početnou ruskou menšinu. Moldavsko se snažilo Moskvu ke stažení vojáků opakovaně přimět, ta to ale odmítá a tvrdí, že tam zůstanou až do vyřešení vleklého konfliktu.

Související