Průmyslovým podnikům se pro 4. čtvrtletí letošního roku nesníží výše poplatku na obnovitelné zdroje energie (OZE). Ministerstvo průmyslu stáhlo ze čtvrtečního jednání vlády nařízení, které s úlevou počítalo. Ministři měli materiál na programu již na konci července, tehdy ale jeho projednání odložili. Právě to je podle MPO důvod, proč byl materiál stažen úplně.

"Důvodem navržení stažení zmíněného bodu je, s ohledem na posun projednávání bodu vládou, nedostatečný časový prostor pro vydání cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu," uvedlo na webových stránkách MPO.

Všichni odběratelé, včetně průmyslových podniků, tak budou v rámci poplatku na OZE platit i ve čtvrtém čtvrtletí stejnou částku, maximálně 495 korun za megawatthodinu.

Materiál počítal s tím, že pro závěrečné měsíce roku bude Energetickým regulačním úřadem pro odběry na hladině velmi vysokého napětí stanovena cena poplatku na OZE přibližně 200 Kč/MWh a na hladině vysokého napětí přibližně 350 Kč/MWh. Právě sítě velmi vysokého a vysoké napětí využívají velkoodběratelé, hlavně průmyslové podniky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle dřívějších vyjádření ministerstva mělo být nařízení krokem k nové praxi, která začne platit od začátku roku 2016 v souvislosti s novým energetickým zákonem.

Od příštího roku se poplatek za elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů nemá platit v ceně elektřiny, ale podle kapacity hlavního jističe odběratelů. MPO slibuje, že díky novému způsobu žádný odběratel nezaplatí více, naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ještě ušetří.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru