Pardubická společnost Explosia loni hospodařila po letech ztrát se ziskem. Výrobce trhavin a střelivin vykázal nezdaněný zisk 42 milionů korun, předloni skončil v minusu 33 milionů korun. Firma loni zároveň zlepšila tržby o 20 procent na 784 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku.

V segmentu střelivin rostly společnosti zakázky. Podnik zavedl více směn a přijal nové pracovníky. U všech výrobků firma navýšila produkci, nejvíc u sférických prachů. O tento typ střelného prachu je velký zájem, současná výrobní kapacita nepostačuje. Firma chce proto vybudovat ve svém areálu novou výrobnu. Hlavní surovinou je nitrocelulóza, která se výrobním procesem proměňuje z vláken na gel.

Navýšení výroby podle výroční zprávy pomohl nedostatek bezdýmných prachů v USA a havárie v belgické chemičce PB Clermont. Naopak výroba střelivin loni stagnovala.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost Explosia na konci roku zaměstnávala přibližně 520 lidí. Firma vznikla v roce 1920, tehdy s názvem Československá akciová továrna na látky výbušné. Od roku 1934 nese název Explosia. S chemičkou Synthesia se spojila v roce 1946 a o dva roky později vznikl národní podnik Východočeské chemické závody.

V novodobé historii firmu vlastnila skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše, který zastává funkci ministra financí. Od roku 2002 patří Explosia státu, akcie drží ministerstvo průmyslu a obchodu. Podnik je ve světě nejvíc známý trhavinou Semtex, malotonážní množství trhaviny vyrábí i ve speciálních aplikacích pro civilní i vojenský sektor.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru