Nový záchranný program pro Řecko překonal další překážky na cestě ke své realizaci. Finanční pomoc této zadlužené jihoevropské zemi v úterý totiž schválily parlamenty v Estonsku, Španělsku a Rakousku. Klíčové hlasování ale připadá až na středu, kdy bude o pomoci rozhodovat Německo.

V Estonsku, kde má koaliční vláda Taaviho Roivase ve sněmovně většinu, hlasovalo pro třetí záchranný balík 50 poslanců, 37 bylo proti a šest zákonodárců se zdrželo. Mezi těmi, kdo hlasovali proti, byl podle estonských médií jeden vládní poslanec. Dalších pět koaličních poslanců bylo i mezi těmi zákonodárci, kteří se zdrželi hlasování.

Ve Španělsku, kde premiér Mariano Rajoy parlament o souhlas požádal už v červenci, a to přesto, že podle zákona se sněmovna k dohodě o Řecku vyjadřovat nemusela, hlasovalo pro finanční pomoc této zemi 297 poslanců. Proti bylo 20 a pět se zdrželo, informoval server Open Europe.

V Rakousku se podle agentury Reuters k záchrannému programu vyslovovala pouze osmnáctičlenná stálá komise pro Evropský stabilizační mechanismus (ESM), která pomoc Řecku schválila.

Atény se s mezinárodními věřiteli na podmínkách dalších úvěrů domluvily minulý týden, dohodu už schválily země eurozóny i řecký parlament.

V rámci třetího záchranného programu by mělo Řecko během tří let získat až 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Souhlas s tím však musí vyslovit ještě několik národních parlamentů zemí platících eurem, například portugalský a německý.

Řecko opět zmírnilo omezení pohybu kapitálu

Řecká vláda opět zmírnila omezení pro pohyb kapitálu, která v červnu zavedla v důsledku dluhové krize. Řekové tak nyní mohou převádět menší částky do zahraničí a zakládat nové bankovní účty k hrazení splátek úvěrů či daní.

Další známkou zlepšování situace v řeckém bankovním systému je pak rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) poprvé snížit celkový limit nouzové pomoci řeckým bankám.

Podle výnosu řeckého ministerstva financí mohou převody do zahraničí činit maximálně 500 eur (13,5 tisíce Kč) měsíčně na osobou.

V platnosti zůstává omezení výběru hotovosti na 420 eur týdně na osobu. Nový ministerský výnos také umožňuje poslat čtvrtletně až 8000 eur řeckým studentům v zahraničí na hrazení školného a ubytování.

ECB snížila strop nouzové likvidní pomoci (ELA) pro řecké finanční instituce na 89,7 miliardy eur z dosavadní výše 91 miliard eur, řekly v úterý agentuře Reuters zdroje z bankovního sektoru.

ECB tak učinila na žádost řecké centrální banky, která tuto pomoc bankám v zemi rozděluje. Řecké banky jsou letos kvůli prudkému odlivu vkladů zcela závislé na dodávkách finanční likvidity od centrální banky a ECB stanovuje její celkový maximální objem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru