Na Kalifornské Pebble Beach se vydražila nejdražší sbírka automobilů v historii. Všech 25 vozů, které vlastnil nejmenovaný sběratel z Floridy, se ve čtvrtek v noci prodalo za rekordních 67 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy korun).

Obchod tak překonal dosavadní rekord prodeje celé sbírky automobilů jednoho vlastníka o dva miliony dolarů. Doposud se největší jednotná sbírka aut prodala za 65 milionů dolarů. O vozy jako investiční příležitosti je stále větší zájem a rekordní koupě dokazuje, že trh se sběratelskými auty je stále silnější.

Nejdražším autem, které se v rámci letošní aukce prodalo, bylo Ferrari 250 LM z roku 1964, za nějž kupec zaplatil 17,6 milionů dolarů (okolo 430 milionů korun). Silniční verze McLarenu F1 LM z roku 1998, kterého byly vyrobeny pouze dva kusy, se prodala za 13,75 milionů dolarů (skoro 335 milionů korun), což je historicky vůbec nejvyšší cena na aukci za vůz McLaren.

Na aukci se vydražilo také papežovo Ferrari Enzo, které bylo vyrobeno jako poslední v sérii. Papež Jan Pavel II. vůz dostal v roce 2005, nikdy jej ale neřídil a daroval ho na charitu. Nyní se prodal za 6,05 milionu dolarů.

Další obrovské sumy kupci zaplatili za Ferrari F40 LM z roku 1994, které bylo prodáno stejně jako 1967 Ferrari 275 GTB/4 za 3,3 milionů dolaru a Koenigsegg CCXR známý z filmu Rychle a zběsile 5. Ten byl prodán za 825 tisíc dolarů.

Vůbec nejdražší prodej jednoho auta ale proběhl právě během aukce na Pebble Beach loni, kde se prodalo Ferrari 250 GTO za 38 milionů dolarů. Pro tento rok bylo odhadováno, že se v rámci aukce bude pohybovat nejdražší prodej jednoho kusu do 20 milionů dolarů.

Kalifornská automobilová akce Pebble Beach Concours d'Elegance je považována za nejprestižnější svého druhu. Každoročně jdou v rámci týdenní akce do dražby luxusní sběratelské vozy v celkové hodnotě stovek milionů dolarů.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru