Německá prokuratura zastavila vyšetřování 12 současných a bývalých členů dozorčí rady holdingové společnosti Porsche SE, včetně Ferdinanda Piëcha a Wolfganga Porscheho.

Podezření z jejich podílu na manipulaci s akciovým trhem v souvislosti s pokusem o převzetí automobilky Volkswagen se totiž ukázalo jako neopodstatněné. Oznámila to v pátek firma Porsche SE.

Prokuratura zastavení vyšetřování potvrdila, podrobnosti však poskytne až příští týden.

Prokuratura v souvislosti s pokusem o převzetí Volkswagenu nadále vyšetřuje bývalého generálního ředitele Porsche Wendelina Wiedekinga a bývalého finančního ředitele Holgera Härtera.

"Vítáme rozhodnutí prokuratury a nadále věříme, že obvinění bývalých členů vedení z manipulace s trhem se ukážou jako neopodstatněná," uvedl Wolfgang Porsche, který je předsedou dozorčí rady Porsche SE.

Řada investorů tvrdí, že firma Porsche v roce 2008 maskovala své plány na převzetí Volkswagenu a potají zvyšovala svůj podíl v podniku.

Ještě v březnu 2008 společnost Porsche odmítala spekulace o záměru převzít Volkswagen. O sedm měsíců později však oznámila, že kontroluje 42,6 procenta akcií VW a vlastní opce na koupi dalších 31,5 procenta.

Cílem holdingové společnosti Porsche SE bylo získat ve Volkswagenu podíl 75 procent. Firma se však v rámci této snahy silně zadlužila a nakonec prodala Volkswagenu svou divizi sportovních vozů Porsche, aby mohla své dluhy splatit.

Porsche SE nicméně ve Volkswagenu stále vlastní podíl 51 procent, napsala agentura Reuters.

Ferdinand Piëch, který je stejně jako jeho bratranec Wolfgang Porsche vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho, byl donedávna předsedou dozorčí rady Volkswagenu.

Letos v dubnu z funkce odstoupil v důsledku sporů ohledně řízení podniku. Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a jeho součástí je rovněž Škoda Auto.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru