"Můj život byl založen na působení škod, dopouštěl jsem se i násilí na lidech. Obrovská omluva je skrytá v každé této síti," píše jeden z vězňů vinařické věznice na cedulku připevněnou k houpací síti. "Jsem z toho nadšený a mám dobrej pocit, že můžu udělat radost druhým a ne jen jim škodit," pokračuje pletař Jiří.

On a ještě dalších třináct vězňů každý den pletou houpací sítě pro lidi zvenčí. Zapojili se do projektu Lelkuje.me, díky kterému získali ve vinařické věznici na Kladensku práci, možnost přivýdělku a také si krátí čas výkonu trestu. A své příběhy posílají na cedulkách veřejnosti. Téměř třicet sítí už visí po parcích v Česku. Zájemci je najdou třeba v Praze, Brně, Plzni, Ústí nad Labem nebo v Prachaticích. Výrobky už mohou koupit i soukromé osoby.

S myšlenkou pletení sítí lidmi na okraji společnosti přišla před rokem a půl Jitka Marelová. Nyní žádá o grant, zakládá sociální podnik a ze stávajících dobrovolníků plánuje udělat zaměstnance.

"Chtěli bychom pletaře i pomocníky zaměstnat. Pak budou mít plat, ze kterého budou odvádět zdravotní a sociální pojištění a splácet dluhy. Chci, aby kromě pracovních návyků a přivýdělku získávali i důstojnost," vysvětluje důvody vzniku projektu jeho zakladatelka a psycholožka Jitka Marelová.

Utržené peníze putují na odměnu vězňům, nákup materiálů a koordinaci projektu. Pletaři zatím získávají odměny v podobě většího příjmu kávy a cigaret. Na podzim by už ale mohli za každou síť nakupovat v tamní kantýně. 

Ve vinařické věznici jsou lidé, kteří brali drogy, kradli či spáchali závažný trestný čin. Bez materiální a sociální podpory se podle statistiky většina z nich do půl roku po propuštění vrací za mříže. Zapojení se do projektu by proto pro ně mohlo být šancí se z bludného kruhu dostat pryč.

„Nemají pracovní návyky, ve vězení kvůli nedostatku práce nikdy nepracovali. Nevědí, kde budou pracovat po propuštění," přibližuje vězeňský terapeut Josef Hrubý, jenž vězňům pomáhá s hledáním práce. Už v minulosti byl zapojený do unikátního projektu zaměstnávání vinařických trestanců v call centru, které provozovala společnost A-Giga. Ta navíc nabízela práci i propuštěným lidem. Koncem minulého roku však musela pracoviště zavřít kvůli pomluvě bývalého zaměstnance.

Zájemce o projekt pletení houpacích sítí musí sepsat motivační dopis, z nichž následně dobrovolníci zapojení do programu vybírají ty, kteří chtějí opravdu pracovat. Následnou kvalitu sítí upletených z polypropylenových provázků oceňují i zákazníci.

„Před měsícem nám přišel dopis od spokojeného zákazníka určený pletaři, ve kterém obdivuje jeho kvalitně odvedenou práci. Obdržela jsem také poděkování od sestry jednoho vězně. Podle ní píše domů veselejší dopisy,“ usmívá se psycholožka Marelová.

Kromě vězňů spolupracuje Jitka Marelová také s bezdomovci, alkoholiky nebo drogově závislými.  Výrobky trestanců jsou ale podle slov zakladatelky sociální firmy kvalitnější. „Dokážou se více soustředit a jsou stabilizovaní, protože nemají přístup k alkoholu či k drogám. Produkty lidí z ulice nejsou tak kvalitní,“ tvrdí žena, která organizuje pletení i v nízkoprahovém centru u hlavního nádraží v Praze a pracuje rovněž jako lektorka centra Naděje.

Podle údajů Vězeňské služby je v České republice ve výkonu trestu přes 20 tisíc lidí, drtivá většina z nich jsou muži. Největší počet si trest odpykává ve věznici s ostrahou, kam mimo jiné spadají i Vinařice.

Související