Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne porada na ministerstvu financí ke zhodnocení stavu rozpočtu na příští rok. Ministr Andrej Babiš stále trvá na schodku 70 miliard korun, ačkoliv vzrostou výdaje na neočekávané události.

Praha. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí 2015 a také výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot a topných olejů.

Praha. Česká národní banka vydá publikaci Zpráva o inflaci (3/2015), zveřejní měnovou bázi ČNB k 31. červenci 2015 a také statistiku fondů kolektivního investování k 30. červnu 2015.

Praha. Uskuteční se pracovní snídaně u příležitosti představení dalších rekonstrukcí tramvajových tratí a s tím spojených výluk v Praze.

Praha. Proběhne setkání pro manažery a specialisty na sociální odpovědnost podniků (corporate social responsibility), kterou pořádá nevládní platforma Byznys pro společnost. Zúčastní se americký expert Daniel Duty.

Peking. Budou zveřejněna data o vývoji na finančních trzích poté, co Čína tento týden překvapivě devalvovala svou měnu. Devalvace jüanu vyvolala obavy z eskalace měnové války a vedla k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.

Brusel. Bude vydána konečná zpráva červencového vývoje inflace v eurozóně a také rychlý odhad vývoje HDP eurozóny i EU za druhé čtvrtletí.

Paříž. Bude zveřejněna předběžná zpráva o vývoji HDP Francie za druhé čtvrtletí.

Berlín. Německý statistický úřad vydá rychlý odhad vývoje německého HDP za druhé čtvrtletí.

Bratislava. Slovenský statistický úřad zveřejní odhad vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí.

Washington. Americká administrativa zveřejní data o červencovém vývoji průmyslové výroby v USA.


Propad na čínské burze by mohl eurozónu zasáhnout více, než se čekalo, tvrdí ECB

Čínská burza po drastických vládních opatřeních posílila.Přílišná kolísavost finančních trhů v Číně by mohla mít na zatím křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání vedoucích představitelů Evropské centrální banky (ECB).

Ekonomiku eurozóny by prý mohlo negativně ovlivnit rovněž očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

ECB nicméně v zápisu nevyjádřila výraznější obavy ohledně Řecka. Rizika spojená s řeckou dluhovou krizí jsou podle ní pod kontrolou a dohoda o novém záchranném programu pro Řecko by měla zvýšit důvěru v celou eurozónu.

Airbnb se zbavuje konkurence. Přetáhla zakladatele start-upu RentMethod a celou firmu koupí

Americká společnost Airbnb kupuje konkurenční start-up na pronájem nemovitostí RentMethod. Ten spojení oznámil e-mailem a také na svém webu s tím, že ke 31. srpnu skončí. Stránky už ani nejsou plně funkční. Airbnb odmítla věc komentovat.

Airbnb se tak chce zbavit konkurence a přetáhnout nejen zákazníky, ale hlavně zakladatele RentMethod. Podle profesní sociální sítě LinkedIn už dva ze tří zakladatelů RentMethod - Willem Bult a Greg Sirotek - k Airbnb přešli.

PPF má v Cetinu přes 90 procent. Je o krok blíž k plnému ovládnutí telekomunikační sítě

Sídlo společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin).Finanční skupina PPF, která minoritním akcionářům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic v červnu nabídla výkup jejich akcií, získala díky této transakci ve větší části rozděleného byznysu podíl přes 90 procent.

Směřuje tak k plnému ovládnutí provozovatele datových kabelů a vysílačů.

Firma neuvedla konkrétně, jak velký podíl získala. Nabytí podílu většího než 90 procent umožňuje hlavnímu akcionáři spustit takzvané vytěsnění ostatních podílů. V tom může vykoupit ostatní akcie za cenu stanovenou znalcem.

"Skupina PPF bude nadále zvažovat realizaci vytěsnění, nicméně s ohledem na transakční a finanční náročnost tohoto procesu o tomto kroku zatím rozhodnuto nebylo, a nelze tak sdělit, zda a případně kdy se tak stane," oznámila firma v tiskovém prohlášení.

MasterCard díky nižším poplatkům za výběry drtivě válcuje Visu. Přebral jí prvenství na trhu

Evropská komise vyšetřuje MasterCard kvůli poplatkům za karetní transakce.Na první pohled to vypadá, že hokejisté Kanady rozstříleli Kazachstán. Ale 10:1 je výsledek "utkání" dvou dominantních hráčů na trhu platebních karet. MasterCard v Česku prudce roste a někdejší jedničku Visu razantně odsunul z pozice lídra.

Rozdíl je nejvíc vidět na příkladu kreditních karet: na zmíněných 10 od MasterCardu připadá jedna jediná od Visy.

Celkově má některou z karet s logem MasterCard v peněženkách téměř 60 procent Čechů, oproti 40 procentům s Visou. Ještě před čtyřmi roky byla přitom situace přesně opačná.

"MasterCard přišel s agresivnější cenovou politikou, která pro nás byla výhodná," vysvětluje důvod obratu Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank.

Emirates příští rok spustí nejdelší přímé spojení na světě z Dubaje do Panamy

Aerolinie Spojených arabských emirátů Emirates se chystají otevřít na začátku příštího roku nejdelší pravidelné přímé spojení na světě z Dubaje do latinskoamerické Panamy.

Letová linka, kterou Emirates spustí 1. února 2016, bude dlouhá 13 832 kilometrů. Aktuálně nejdelší přímé spojení provozuje australská letecká společnost Qantas na trase ze Sydney do Dallasu, to je ale o 17 kilometrů kratší.

Spojení bude obsluhovat Boeing 777-200LR, což je letadlo s vůbec největším doletem. Doba letu bude podle společnosti 17 hodin a 35 minut.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru