Finanční výbor řeckého parlamentu ve čtvrtek schválil nově dojednanou dohodu o další mezinárodní finanční pomoci Aténám. Rozprava v plénu má začít ještě ve čtvrtek kolem 22:00 (21:00 SELČ) a hlasování se očekává v pátek brzy ráno, informovala agentura DPA. Rozhodnout o tom ale ještě musí předsednictvo parlamentu.

Výbor schválil záchranný program a s ním spojené závazky ohledně úspor. Mnozí poslanci vládní strany Syriza předem naznačili, že v plénu dohodu odmítnou, ale i tak je souhlas parlamentu považován za téměř jistý.

Opoziční strany totiž naopak signalizovaly, že úsporný program podpoří.

Řecko, které balancuje na pokraji bankrotu, začátkem týdne na expertní úrovni s mezinárodními věřiteli sjednalo dohodu o třetím záchranném balíku.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Jeho celkový objem činí podle agentury Reuters 91,7 miliardy eur (téměř 25 bilionů korun).

Částka zahrnuje celkem 85,5 miliardy eur ve formě mezinárodní pomoci a odhadem 6,2 miliardy eur v podobě příjmů z prodeje státního majetku do roku 2018.

Země potřebuje dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy Evropské centrální bance.

Před řeckým parlamentem ve čtvrtek večer demonstrovaly tisícovky lidí proti úsporné politice. K protestům vyzvaly podle agentury DPA komunistické odbory PAME a odbory státních zaměstnanců ADEDY.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru