Insolvence předního českého výrobce biopaliv Oleo Chemical je znovu aktuální. Podnět k tomu dává rozhodnutí Nejvyššího soudu. Soudci rozhodli, že bude pokračovat insolvenční řízení, respektive že se tento proces vrátí do fáze, ve které se nacházel v roce 2012. To znamená, že finanční kondice Olea skutečně nebyla dobrá a je nutné vyřešit jeho vztahy s věřiteli.

Majitelé Olea Chemical se v roce 2008 dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie poskytl manažerům Kamilu Jirounkovi a Michalu Urbánkovi výrobce bazénů a koupelen Ravak.

Finanční zdroje se ale nevracely a Ravak se v roce 2012 připojil do insolvenčního řízení, které už rok předtím nastartovala britská společnost Shadbrook Enterprise Limited. Ravak požadoval vrátit částku 160 milionů korun plus 3,8 milionu eur.

Aby se dlužník (Oleo) dostal do úpadku, podle zákona musí být splněno hned několik podmínek - například to, aby se přihlásili minimálně dva věřitelé. To v roce 2012 splněno bylo. Podle Lidových novin se nyní u soudu začne řešit, jakým způsobem úpadek provést, zda konkurzem, nebo reorganizací.

Prvoinstanční soud a posléze i odvolací Vrchní soud v Praze koncem roku 2012 insolvenční návrh zamítly, neboť neuznaly pohledávku zmiňované britské společnosti. Soudy také řekly, že Oleo Chemical není předluženou firmou.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Po dvou letech se však případ obrátil v neprospěch Olea. Proti usnesení pražského vrchního soudu podala britská firma Shadbrook dovolání, které Nejvyšší soud vyslyšel. Brněnští soudci svým pražským kolegům vytkli, že nezkoumali, zda seznam majetku Olea splňuje zákonné náležitosti. Seznamem Oleo dokládalo, že jeho majetek je vyšší než dluhy.

"Za takové situace je dle dovolacího soudu právní posouzení věcí odvolacím soudem neúplné a nesprávné," uvedl v rozsudku Nejvyšší soud. Jeho argumentaci dal odvolací Vrchní soud v Praze za pravdu a věc poslal k dalšímu projednání prvoinstančnímu soudu. Kauza se tak vrátí do roku 2012, kdy věřitelé (Shadbrook a Ravak) usilovali o to, aby byl ustaven insolvenční správce a provedena předběžná opatření.

Spory o 750 milionů korun, které Ravak v letech 2008 až 2011 Oleu půjčil, ovšem otevřely kauzu mnohem rozsáhlejší. Manažeři Olea tehdy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky. Při jejich shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Na celou skupinu se posléze zaměřila policie a státní zástupce letos v červnu podal k soudu obžalobu na Rittiga a dalších devět lidí kvůli podezření, že ze společnosti vyvedli téměř 20 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru