Provozní zisk druhé největší německé energetické skupiny RWE se v prvním pololetí snížil více než o desetinu, zhruba na dvě miliardy eur (54 miliard korun). Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí rovněž v České republice. Na hospodaření podniku měly negativní dopad slabé výsledky divize pro konvenční výrobu elektrické energie, jejíž zisky se propadly více než o polovinu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Provozní zisk RWE mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 2,1 miliardy eur. Firma se potýká s nízkými maloobchodními cenami elektřiny a s rozmachem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, což tlačí její uhelné elektrárny do ztrát. V loňském roce se uhelné elektrárny podílely na celkové produkci elektřiny v RWE zhruba 60 procenty.

RWE se nyní hodlá více zaměřit na obnovitelné zdroje energie. Firma tento týden představila restrukturalizační plán, v jehož rámci mimo jiné sníží počet svých lokálních divizí, aby ušetřila na administrativě a urychlila rozhodovací procesy napříč podnikem. Analytici už dříve upozorňovali, že právě složitá a komplexní struktura skupiny je tou hlavní příčinou, proč RWE tak pomalu reaguje na masivní nástup zelených energií v Evropě.

RWE v České republice zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků a zaměstnává více než 4300 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru