Čínská centrální banka ve čtvrtek snížila oficiální kurz jüanu o další zhruba jedno procento. Tržní kurz měny ale oslaboval už jen mírným tempem, což ukazuje, že banka se snaží jeho propad utlumovat. Od úterní nečekané devalvace oficiálního kurzu ztratila čínská měna už asi čtyři procenta. Centrální banka ale tvrdí, že pro další pokles kurzu není důvod a rázně odmítla také spekulace, že uvnitř čínské vlády je tlak na devalvaci jüanu až o deset procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Centrální banka stanovila čtvrteční střední kurz jüanu na 6,4010 jüanu za dolar proti středeční úrovni 6,3306. Jüan se nejprve obchodoval na úrovní 6,4076 jüanu a byl pouze 0,1 procenta od oficiálního kurzu. Byl mu tak nejblíže od loňského listopadu.

Tržní kurz jüanu se může od každodenně určovaného středního kurzu odchylovat maximálně dvě procenta na každou stranu. Od března ale jeví tendenci k poklesu a systematicky se pohybuje více než jedno procento pod středním kurzem. Centrální banka ve čtvrtek oznámila, že urychlí přípravy na zprovoznění devizového trhu a viceguvernér I Kang řekl, že liberalizace finančních trhů přiláká do země více zahraničních investorů.

V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než 20 let v reakci na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat měnu téměř o dvě procenta. Krok Pekingu vyvolal obavy z globální měnové války a vedl k obviněním, že Peking chce opět poskytnout nečestnou výhodu domácím exportérům.

Analytici ale upozorňují na to, že jüan v posledním desetiletí vůči většině ostatních měn dramaticky posílil. Jeho obchodně vážený index, složený z měn hlavních obchodních partnerů Číny, za toto období vzrostl o 43 procent, plyne z údajů Reuters.

Letos i přes devalvaci je čínská měna vůči většině významných měn stále silnější a ztrácí pouze na americký dolar, který tento rok celkově výrazně roste. Analytici se přitom domnívají, že při volnějším kurzovém režimu by hodnota jüanu v posledních měsících klesala pod tlakem zpomalování čínské ekonomiky.

Objevily se ale názory, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek připustilo, že devalvace bude mít na vývoz z Číny příznivý vliv.

Zdroje obeznámené s uvažováním vládnoucích kruhů v Pekingu agentuře Reuters řekly, že ve vládě se ozývají hlasy po oslabení jüanu až téměř o deset procent.

Čínská centrální banka ve čtvrtek ale znovu ujišťovala, že další oslabování domácí měny by už nebylo podloženo ekonomickými faktory. Banka devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu, v níž dává větší slovo při určování středního kurzu tržním silám. V tom Peking získal ve středu podporu Mezinárodního měnového fondu.

"Výraznější oslabování jüanu se zdá čím dál méně pravděpodobné," řekl podle agentury AP analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics. Dosavadní pokles kurzu jüanu je podle řady ekonomů příliš slabý na to, aby výrazněji podpořil čínské exportéry.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru