Společnost Pearson se dohodla na prodeji svého 50procentního podílu ve vydavatelství časopisu The Economist. Za svůj podíl může dostat až 469 milionů liber, napsal ve středu list The Financial Times.

Část podílu chce koupit italská skupina Exor, která by měla zaplatit 287 milionů liber. Firma ve vydavatelství navýší podíl z dosavadních 4,7 procenta na 43,4 procenta. Tím se zároveň stane největším akcionářem společnosti. Zbylou část koupí samotná vydavatelská skupina The Economist Group, čímž se zvýší podíl současných akcionářů, mezi které patří například rodiny Rothschildů, Schroderů a Cadburyů.

Exor, který do The Economist poprvé investoval v roce 2009, zároveň drží podíl v automobilce Fiat, která je největším akcionářem v RCS Mediagroup. Ta je vydavatelem italského deníku Corriere della Sera a vlastní i další italské noviny. Exor také přímo drží podíl v televizní produkční společnosti Banijay Group.

Druhými největšími akcionáři budou Lynn Forester de Rothschildová a její manžel, kterým se navýší podíl z 21 na 26 procent. The Economist má ale v plánu změnit své stanovy tak, aby jeden akcionář nemohl vlastnit víc než 20 procent hlasovacích práv nebo 50 procent akcií.

Dohoda přichází poté, co společnost Pearson minulý měsíc oznámila prodej Financial Times a dalších titulů japonskému vydavateli Nikkei za 844 milionů liber. V The Economist Group po prodeji dojde k největším změnám ve vlastnické struktuře od roku 1957, kdy právě Pearson koupil poloviční podíl spolu s listem Financial Times.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V rámci dohody bylo vydavatelství oceněno na 955 milionů liber. To je například několikanásobně více, než kolik zaplatil v roce 2013 zakladatel Amazonu Jeff Bezos za Washington Post.

The Economist Group je jedno z nejvíce ziskových vydavatelství v Británii. V minulém roce mělo provozní zisk ve výši 60 milionů liber. Navzdory tomu příjmy vydavatelství klesají, a to především kvůli prudkému poklesu tiskové reklamy. Dokončení prodeje, který vyžaduje souhlas tří čtvrtin akcionářů The Economist Group a nezávislých správců, se očekává v posledních třech měsících letošního roku. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru