Průmyslová výroba v eurozóně se v červnu meziměsíčně snížila o 0,4 procenta. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali pokles o pouhých 0,2 procenta. Výrazný propad produkce vykázaly všechny tři největší ekonomiky eurozóny, tedy Německo, Francie a Itálie.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Eurostat nicméně opravil tempo květnového poklesu produkce v eurozóně na 0,2 procenta z původně ohlášených 0,4 procenta. V celé Evropské unii se průmyslová výroba v červnu snížila o 0,2 procenta po květnovém poklesu o 0,1 procenta.

V meziročním srovnání však výroba v eurozóně v červnu stoupla o 1,2 procenta, a v EU dokonce o 1,7 procenta. Nejlépe si vedlo Irsko, které zaznamenalo nárůst produkce o 27,6 procenta. Nejvýraznější propad naopak utrpělo Řecko, kde se výroba snížila o 4,6 procenta.

Hrubý domácí produkt eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. První rychlý odhad vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí zveřejní Eurostat v pátek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru