Známá nezisková organizace WikiLeaks, zabývající se odtajňováním vládních a korporátních dokumentů, se nyní zaměřila na americko-evropská jednání. Vypsala odměnu 100 tisíc dolarů (2,45 milionu korun) pro toho, kdo zveřejní podrobnosti týkající se dohody o vytvoření transatlantické zóny volného obchodu TTIP, o které vyjednávají zástupci Evropské unie a Spojených států amerických.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zmíněnou odměnu se WikiLeaks snaží získat prostřednictvím vypsané crowdfundingové kampaně – již přispělo 277 lidí celkovou sumou 20 590 dolarů. Vyjednávání o dohodě, jež vytvoří zónu volného obchodu mezi dvěma ekonomikami, které produkují přibližně polovinu světového HDP, probíhají za zavřenými dveřmi a dodnes není zcela jasné, co všechno bude dokument zahrnovat.

"Veřejnost dosud neobdržela žádnou možnost nahlédnout do připravované dohody TTIP, jež ovlivní 53 zemí světa a 1,6 miliardy lidí. Jejich cílem je vytvořit právní prostředí, které umožní, aby se velké společnosti vyhnuly vnitrostátním soudům i ochraně životního prostředí. Dohoda dále omezí dostupnost prostých generických léčiv a výrazně omezí právní suverenitu jednotlivých zemí," uvádí na stránkách crowdfundingu WikiLeaks. 

Mezi první lidi, kteří na odměnu přispěli, patří i bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. "Transparentnost potřebuje pomocnou ruku nejen v eurozóně, ale i v jednání o TTIP," vyzval na Twitteru ministr k zapojení se do kampaně.

Nová kampaň WikiLeaks však není první svého druhu, kterou organizace spustila. Již na konci června se rozhodla vybrat 150 tisíc dolarů pro toho, kdo na veřejnost vynese podrobnosti týkající se dohody o vytvoření transpacifické zóny volného obchodu TPP. Zatím se podařilo získat cca 104 000 eur od 1700 příznivců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru