Nová starostka španělské Barcelony Ada Colauová zahájila boj s velkým cestovním ruchem. Jednou z prvních jejích akcí bylo, že na rok zakázala vznik nového ubytování pro turisty. Nyní jí vadí majitelé, kteří své byty pronajímají bez potřebné licence na webových službách jako Airbnb. Na situaci upozornil server Business Insider.

Vedení města představilo způsob řešení situace na tiskové konferenci. Majitelům bytů bude nově hrozit pokuta ve výši až 90 tisíc eur (2,4 milionu korun).

Zodpovědnosti se nevyhnou ani zprostředkovatelé ubytování, například Airbnb nebo Booking.com. Ti budou muset poskytnout městu veškeré informace o bytech bez licence a registračního čísla. Pokud tak neučiní, dostanou pokutu za každý neoprávněně nabízený byt na svých webových stránkách. V případě, že společnosti odmítnou spolupracovat, hrozí jim, že úřady zablokují přístup na jejich weby na celém území Katalánska.

Poskytovatelům bytů, kteří dostanou pokutu, pak město nabídne možnost odčinit 80 procent pokuty. Budou ale muset umožnit městské radě využívat tyto byty po dobu tří let jako sociální bydlení. Bude tedy jen na majitelích, jestli dají přednost splacení celé pokuty, nebo zda poskytnou byt lidem, kteří si nemohou dovolit platit nájem v běžné výši.

Pro novou starostku je boj s nadměrným množstvím turistů velké téma. Takový turistický boom jako Barcelona zažilo jen málokteré město. V roce 1990 žilo ve městě 1,5 milionu obyvatel a turistů přijelo 1,7 milionu. V minulém roce vzrostl počet návštěvníků až na 7,5 milionu, což je téměř pětinásobný nárůst.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tomu odpovídá i zvýšení počtu ubytovacích zařízení, které nezpomalila ani ekonomická krize. Zatímco v roce 2003 bylo ve městě 37 224 hotelových lůžek, v roce 2013 jich bylo už 69 128. K dispozici je také neurčitý počet nepovolených bytů, které jsou pronajímány turistům přes webové stránky.

Podle indexu MasterCard Global Destination Cities plynou Barceloně příjmy z cestovního ruchu ročně ve výši 12 miliard eur. Obyvatelé města si však často na velký příliv turistů stěžují. Město podle nich dosahuje hranice své kapacity. Další problém vidí v tom, že většina vlastníků realit zaměřuje svou pozornost téměř výlučně na splnění potřeb krátkodobých návštěvníků, protože jsou pro ně výnosnější.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru