Společnost MND, která těží ropu a zemní plyn a obchoduje s plynem a elektřinou, loni zvýšila tržby téměř o 40 procent na 15 miliard korun, zisk se o deset procent snížil na 1,5 miliardy. Za vyššími tržbami je především nárůst obchodu s plynem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tržby za vytěženou ropu a plyn mírně klesaly kvůli klesajícím cenám komodit na světových trzích, vyplývá z výroční zprávy ve sbírce listin. MND patří do finanční a investiční skupiny Karla Komárka KKCG.

Tržby za prodej zboží rostly o více než polovinu na téměř 12 miliard korun díky obchodu s plynem, který společnost rozvíjela nejen v Česku, ale také v Německu a v Rakousku, kde má zásobníky. Na přelomu let 2013 a 2014 vstoupila také na český trh obchodu s elektřinou a převzala portfolio zákazníků, kterým elektřinu dodávaly firmy Czech Coal a Elektrárna Chvaletice.

Finanční výsledky se odvíjí od těžby uhlovodíků. Jejich objem byl stejný jako ve dvou předchozích letech, tedy 180 tisíc metrů krychlových, avšak cena na světových trzích dále klesala. Zatímco průměrná cena ropy Brent za barel byla předloni 109 dolarů, loni už to bylo jen 99 dolarů (2400 korun). Tržby za prodej ropy a plynu se tak snížily z 2,9 na 2,7 miliardy korun.

Loni v rámci takzvané těžební dootvírky vzniklo devět nových vrtů, díky nimž se zvýšila vytěžitelnost ložisek Dambořice, Ždánice a Žarošice. Při průzkumu nových ložisek společnost udělala pět zkušebních vrtů, dva s pozitivním výsledkem. Celkem odvrtala 25 kilometrů.

Společnost hledá další investiční příležitosti i v zahraničí, dále se soustřeďuje na střední a východní Evropu, Německo, pobřeží Černého moře a Rusko. Tam také dokončila akvizici ropných aktivit v Saratovské oblasti. A také vstoupila do obchodu s plynem na Ukrajině.

Firma postupně zvyšuje počet zaměstnanců. Předloni jich přibylo 30, loni zhruba 40 a na konci loňského roku jich bylo 413.