Americký miliardář Warren Buffett uskutečnil největší investici v celé své více než šedesátileté kariéře. Jeho firma Berkshire Hathaway za 37,2 miliardy dolarů (asi 919 miliard korun) koupila společnost Precision Castparts, která vyrábí pro letecký a energetický průmysl. Informaci přinesla agentura Reuters.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Berkshire podle dohody zaplatí za každou akcii firmy Precision Castparts 235 dolarů. Buffettova společnost se nedávno stala jedním z největších akcionářů firmy Precision Castparts, když v ní nahromadila zhruba tři procenta akcií.

Precision Castparts ve světě zaměstnává na 30 tisíc lidí a vlastní 150 závodů. Jeden z nich se nachází i v Plzni, kde je zaměstnáno dvě stě lidí. Postupně rozšiřovaný závod dodává všem hlavním západním výrobcům motorů, hodnota produkce závodu přesahuje čtvrt miliardy korun ročně. Mezi zákazníky patří Rolls-Royce, Snecma, GE, Pratt & Whitney, Siemens či Kawasaki.

Buffett za akvizici zaplatil víc než za legendární nákupy podílu v Coca-Cole. Částka je dokonce vyšší, než kolik činí aktuální hodnota jeho více než devítiprocentního podílu v nejznámějším světovém výrobci nápojů. 

Společnost Precision Castparts vloni zasáhl pokles cen energií a slabší poptávka po distribuci ropy a plynu. Akcie firmy proto od začátku roku spadly o 19,5 procenta a v pátek po uzavření burzy skončily na hodnotě 193,88 dolaru za akcii.  

Koupě Precisions Castparts je největším Buffettovým obchodem od koupě druhé největší americké železniční společnosti Burlington Norther Santa Fe v roce 2009, za tu miliardář dal 26 miliard dolarů.

Precisions Castparts nebude první firmou působící v Česku, kterou ovládá Buffett. V Česku vlastní například nástrojařskou firmu Iscar nebo tradičního českokrumlovského výrobce obrazových rámů Lira.

V květnu oslavila společnost Berkshire Hathaway půl století pod vedením Warrena Buffetta, který churavějící textilku proměnil v jeden z největších konglomerátů ve Spojených státech. Nyní Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express.

Čtyřiaosmdesátiletý Buffett řídí Berkshire od roku 1965 a je největším akcionářem podniku. Díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku "věštec z Omahy". V letošním žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavuje časopis Forbes, obsadil Buffett třetí místo s majetkem v hodnotě téměř 73 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru