Andrej Babiš v minulosti spolupracoval s detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho kontakty s policisty popisuje v novém čísle magazín Reportér.

Podle toho policie Babiše v roce 2006, krátce po smrti jiného vlivného podnikatele Františka Mrázka, sledovala. I proto se s ním jeden z detektivů pokoušel seznámit. Babiš totiž disponoval množstvím informací a dobrou znalostí prostředí.

Co na schůzkách probírali, detektiv neřekl, je vázán mlčenlivostí. Babiš byl spolu s jeho kontakty podle všeho pro policisty skutečně velmi cenný.

"Vzpomínám si na to, v jednu chvíli jsme nemohli dohnat svědky. Šlo o lidi z Maďarska a Slovenska, tak jsme požádali Andreje Babiše. A on nám je sehnal," popisuje jiný bývalý detektiv Tibor Levai kauzu okolo společnosti Čepro.

Její někdejší šéf Tomáš Kadlec byl podezřelý z toho, že podepsal nevýhodnou smlouvu se společností Loricus, a ze státního podniku tak měl vyvést stovky milionů. Na existenci kontraktu upozornil detektiva právě Babiš.

Babiš takovou verzi popírá, sám koneckonců byl jedním ze svědků.

"Generální ředitel Čepra pan Švarc mě požádal, abych u generálního ředitele Slovnaftu Oszkára Világiho, kterého jsem znal, ověřil pravost kontraktu mezi firmou Loricus a Čeprem," upřesnil Levaiovo tvrzení šéf hnutí ANO.

Případ se nakonec k soudu vůbec nedostal, posudek totiž ukázal, že státu nevznikla žádná škoda. Kadlec pak byl osvobozen od obvinění a nyní se domáhá odškodného. Sám tvrdí, že z Babišovy strany šlo o pokus zdiskreditovat ho.

Babiš s policií podle magazínu spolupracoval i později, kdy za ním přišel polský lobbista Jacek Spyra. V té době totiž majitel Agrofertu usiloval spolu s polským PKN Orlen o převzetí společnosti Unipetrol.

PKN se ale po privatizaci chtěl Babiše zbavit a připravil tajný plán, jehož součástí byla i Babišova kriminalizace. Spyra mu za 10 milionů nabízel, že plán zastaví.

Babiš se nicméně obrátil na ÚOOZ, který do jeho kanceláře umístil skryté kamery a mikrofony. Policisté nakonec Spyru zatkli, lobbista pak od českého soudu dostal tříletou podmínku za podvod.

Spyra však tvrdí, že Babišovi plán sehnal jako důkaz, že umí získávat informace a že má kontakty na vlivné lidi. O záměru kriminalizovat Babiše se prý dozvěděl až později a částka neměla být určena pro něj.

Později se Babiš několikrát setkal i s šéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou. Oba muži říkají, že to bylo výhradně kvůli ohrožení bezpečnosti ministra financí, který výhrůžkám ve funkci čelil třikrát. Podle zdrojů magazínu Reportér se však setkali už na přelomu let 2012 a 2013, kdy Babiš ministrem ještě nebyl.