Finsko se plánovaného třetího záchranného programu pro předlužené Řecko možná nezúčastní. Agentuře Reuters to v sobotu řekl finský ministr zahraničí Timo Soini, který je členem euroskeptické Strany Finů.

"Vláda má v této věci velmi přísnou politiku. Nebudeme akceptovat rostoucí finanční závazky Finska ani seškrtání dluhů Řecka," sdělil Soini na okraj stranického kongresu.

Záchranné opatření, v jehož rámci by Řecko mělo získat další desítky miliard eur výměnou za další reformy a snižování výdajů, podle ministra fungovat nebude. V dlouhodobém výhledu je prý nejpravděpodobnějším scénářem odchod Řecka z eurozóny.

Zdroj obeznámený s páteční telefonickou konferencí činitelů na úrovni náměstků ministrů financí zemí Evropské unie agentuře Reuters řekl, že Řecko je na cestě k tomu, aby návrh dohody s mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu dokončilo do úterý.

První část peněz z programu by tak Atény mohly získat do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč) Evropské centrální bance (ECB).

Soini z vládní nacionalistické Strany Finů je znám jako kritik záchranných opatření, jimiž v době krize Evropská unie pomáhala zemím na pokraji bankrotu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru