Japonský soud zamítl žádost muže, který chtěl uplatnit nárok na odškodnění za ztracené bitcoiny. Ve svém rozhodnutí soudce uvedl, že tato virtuální měna nemůže být vlastněna.

Muž z japonského města Kjóto přišel po loňském krachu bitcoinové burzy MtGox o 458 bitcoinů v hodnotě asi 31 milionů jenů (přes šest milionů korun). Od soudu se však dozvěděl, že virtuální měna "není předmětem vlastnictví", a v důsledku toho se o pohledávce nejednalo.

Soudce Masumi Kurači takto rozhodl s odůvodněním, že japonský občanský zákoník povoluje pouze vlastnictví hmotných subjektů, které zabírají prostor, a tím nad nimi umožňují výlučnou kontrolu. Toto však virtuální měna evidentně nesplňuje (transakce například vyžaduje účast třetí strany), a jako takovou ji tedy nemohl vlastnit.

Japonská policie zatkla bývalého šéfa bitcoinové burzy Mt. Gox. Uměle navyšoval aktiva firmy - čtěte ZDE

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.