Americký dolar v pátek vystoupil na nejvyšší úroveň za téměř čtyři měsíce. Jeho kurz podpořily údaje o pokračující silné tvorbě pracovních míst ve Spojených státech, které podpořily očekávání, že tamní centrální banka (Fed) přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb už příští měsíc.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Dolarový index vůči koši šesti hlavních světových měn odpoledne vystoupil až na 98,334 bodu, což bylo maximum od 23. dubna. Proti euru americká měna zpevnila stejným tempem na 1,0876 USD. Vůči japonskému jenu pak dolar zpevnil až na dvouměsíční maximum nad 125 JPY, později ale zisky smazal a pohyboval se kolem 124,74 JPY.

Americká ekonomika vytvořila v červenci zhruba 215 tisíc nových míst, což bylo o trochu méně, než se čekalo. Investoři ale pozitivně hodnotili jak vzhůru revidované přírůstky ve dvou předešlých měsících, tak obnovení růstu mezd.

"Dnešní údaje dávají (šéfce Fedu) Janet Yellenové a jejím kolegům munici k zahájení růstu úrokových sazeb už příští měsíc," řekl v pátek agentuře Reuters Dennis de Jong ze společnosti UFX.com.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru