Nezaměstnanost stoupla v červenci podle odhadů analytiků na 6,3 procenta z červnových 6,2 procenta. Důvodem je sezonní vývoj způsobený příchodem absolventů škol na trh práce. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za červenec v pondělí 10. srpna.

"Červencová míra nezaměstnanosti vykáže nepatrný nárůst oproti červnové hodnotě, a to na 6,3 procenta. Červencový růst nezaměstnanosti v porovnání s červnem je takřka pravidelným, každoročním jevem. Je patrný i v časech hospodářské expanze," uvedl hlavní ekonom Roklenu Lukáš Kovanda. Důvodem je podle něj příliv nových absolventů na pracovní trh.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Šňůra poklesů počtu nezaměstnaných se v červenci přerušila, za což může obvyklý sezonní vývoj, charakterizovaný příchodem absolventů škol na trhu práce," uvedl i hlavní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň dodal, že přírůstek počtu nezaměstnaných odhaduje na méně než 4000, což by byl historicky nejlepší červencový výsledek.

"Růst ekonomiky se drží ve vysokých otáčkách a tomu odpovídá také vývoj na trhu práce. Počet volných pracovních míst stále stoupá a nezaměstnanost klesá. Ve srovnání s loňským rokem je nyní podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu o 1,2 procentního bodu nižší," uvedl hlavní ekonom Deloittu David Marek. Ten odhaduje kvůli sezonním faktorům mírný růst nezaměstnanosti na 6,3 procenta.

"Rostoucí ekonomika tlačí nezaměstnanost dolů, ale červenec přináší nové absolventy a sezonní nárůst nezaměstnanosti. Trendem ale zůstává zlepšování, tedy pokles nezaměstnanosti," uvedl i hlavní ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle posledních dat Eurostatu má ČR druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. "V případě nezaměstnanosti mužů je ČR dokonce na první příčce z celé EU," upozornil Marek.

Inflace by měla naopak klesnout

Meziroční inflace v červenci podle odhadů analytiků oslovených ČTK klesla na 0,5 procenta z červnových 0,8 procenta. Důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy rostly ceny energií. Navíc v meziměsíčním srovnání ceny podle odhadů stagnovaly kvůli zlevňování cen potravin a pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v pondělí 10. srpna.

"Na vývoj cenové hladiny v červenci měly zásadní vliv ceny potravin. Kromě poklesu cen sezonní zeleniny a brambor se snížily také ceny masa, mléka a mléčných výrobků, mouky a pečiva. Návrat klesajícího trendu ropy přinesl nižší ceny motorové nafty," uvedl Marek. V nejbližších měsících se inflace bude podle něj držet relativně nízko. K dvouprocentnímu cíli ČNB se podle Marka přiblíží na začátku příštího roku.

Ceny v tuzemské ekonomice tak letos podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera setrvají na celkově nízké úrovni a průměrná inflace by se měla pohybovat kolem 0,6 procenta. "V domácí ekonomice totiž stále nepozorujeme výraznější inflační tlaky, růst domácí poptávky a reálných mezd však začne na růst cen postupně působit. V příštím roce by již měly ceny zrychlit," uvedl. V červenci počítá s poklesem meziroční inflace na 0,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru