Produkce průmyslových firem v červnu se zvýšila v meziročním srovnání o 8,1 procenta. Výrazně tak překonala očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters odhadovali růst téměř o dva procentní body nižší. Po očištění vlivu různého počtu pracovních dnů rostla produkce českých průmyslníků o 5,5 procenta meziročně. Letošní červen měl totiž ve srovnání s loňským o jeden pracovní den více.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Již tradičně táhly průmyslovou výrobu automobilky – jejich produkce v červnu meziročně vzrostla o 16 procent. Na osmiprocentním růstu se podílely téměř třemi procentními body. Dařilo se také produkci strojů a zařízení a výrobě kovových konstrukcí a výrobků (meziroční růst o 15, respektive o 10,2 procenta).

Po několikaměsíčním zpomalování růstu zakázek ze zahraničí došlo v červnu k obratu – průmysloví producenti získali za hranicemi v červnu o 9,7 procenta nových zakázek více než ve stejném měsíci roku 2014. Nové zakázky z Česka meziročně rovněž vzrostly, a to o 11,4 procenta. 

Dařilo se především automobilkám

"Vývoj průmyslové produkce v červnu potvrzuje zrychlující dynamiku průmyslové výroby a vzhledem k nadále se zlepšujícím předstihovým indikátorům důvěry by tento příznivý trend měl pokračovat i ve třetím čtvrtletí letošního roku," myslí si Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Nejvíce nových zakázek si opět připsaly automobilky, které jich získaly téměř o 12 procent více než za loňský červen. Naopak s poklesem nových zakázek v meziročním srovnání se museli v červnu vyrovnat výrobci léků – ti zaznamenali pokles o dvě desetiny procenta.

Vývoj průmyslové výroby (procenta)

Komentář: Měsíční vývoj průmyslové výroby od června roku 2014 do června roku 2015 v meziročním srovnání. Modrá křivka zobrazuje reálný růst bez očištění o vliv různého počtu pracovních dnů. Červená křivka již tento kalendářní vliv zohledňuje. Zdroj dat: ČSÚ

Čeští průmyslníci, kteří většinu své produkce exportují na německý trh, se mohou alespoň v nejbližší době těšit na to, že o jejich výrobky bude i nadále zájem. Německé ministerstvo hospodářství totiž ve čtvrtek zveřejnilo údaje o německých průmyslových objednávkách za červen. Zatímco objednávky domácího zboží meziměsíčně klesly o dvě procenta, zahraniční vzrostly téměř o pět procent.

V červnu se zvýšil počet zaměstnanců, kteří pracovali v průmyslu, a to meziročně o 3,3 procenta. Vzrostla i jejich mzda, a to meziročně o 4,3 procenta. Dosáhla tak na 28 086 korun hrubého měsíčně.

"Průmysl je i nadále nejúspěšnějším odvětvím české ekonomiky, které ji táhne nahoru a současně vytváří nová pracovní místa a podílí se tak na snižování nezaměstnanosti v celém hospodářství," komentuje čísla Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru