Jihočeský producent jogurtů, sýrů či másla Madeta se snaží znovu dohodnout s řetězcem Kaufland, který nedávno vyřadil z pultů některé jeho výrobky.

"Příští týden máme s naším obchodním ředitelem v Kauflandu jednání. Budeme hledat cesty, jak tuto situaci pro příští období, to znamená nejdříve od října, řešit. Výsledek ale záleží na tom, jaký najdeme kompromis," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Madety Milan Teplý.

Madeta s Kauflandem se v půlce července nepohodly kvůli výši cen, za něž řetězec od mlékárny vykupoval výrobky. "Nejsme za tak nízké ceny schopni výrobky dodávat. Doufáme, že v budoucnu dojde k přehodnocení cenové politiky," uvedl tehdy Teplý.

Česká republika má poslední měsíce přebytek mléka, což má za následek pokles jeho ceny. Řetězce v řadě případů tlačí na dodavatele, aby jim dodávali levněji. Na českých pultech ale není pokles cen příliš znát. Někteří obchodníci nahrazují české mléčné výrobky levnějšími ze zahraničí.

Na tuzemský trh se dováží téměř padesát procent všech mlékárenských výrobků.

Čeští výrobci tvrdí, že na současné situaci tratí. "Jedná se zhruba o 200 tisíc litrů mléka týdně, které musíme zpracovat do jiných a ještě méně lukrativních výrobků, než jaké jsme produkovali pro Kaufland," popisuje Teplý. "To jsou hlavně sušené a trvanlivé mléko, čili výrobky, které stále prodáváme s velkou ztrátou," dodává.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S cenou mléčných výrobků hýbají řetězce i v okolních evropských zemích. Markantní je to třeba v Německu. Řetězce Aldi a Norma tam podle agentur výrazně srazily třeba ceny másla a sýrů. V tuto chvíli má řada obchodů balené máslo v akci za 79 centů (asi 21 korun). Pro srovnání – v českých obchodech je máslo k dostání mimo akce od 30 až 35 korun.

Nabídka mléka a mléčných výrobků je i v Německu silnější než poptávka. Je to důsledek pádu mléčných kvót a uvolnění trhu, k nimž došlo letos na jaře. Zatímco v lednu 2014 se litr mléka od německých zemědělců vykupoval za 40 centů, nyní je k dostání i za 28 eurocentů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru