V České republice včelaří více než 52 tisíc lidí a další se stále přidávají. Jen od začátku letošního roku se do Českého svazu včelařů přihlásilo tisíc nových členů. Většině z nich je mezi třiceti a padesáti lety, přičemž průměrný věk českého včelaře je okolo 60 let.

"Poslední dva roky začíná počet našich členů stoupat a začínají včelařit ti, kteří mají rodiny, chaty nebo dům se zahradou," souhlasí tajemník Českého svazu včelařů Milan Petrů.

Obliba včelaření je v Česku výjimečná i v evropském měřítku. "Před námi jsou už pouze Řecko, Maďarsko a Slovinsko. Personálně je chov včel zajištěn v rámci naší země nadprůměrně," vysvětluje akademik Antonín Přidal z Mendelovy univerzity v Brně, kde mají posluchači možnost pod Ústavem zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství studovat včely.

"Zájem je velký a neustále narůstá, zejména o ekologické formy chovu bez používání léčiv s rizikem toxických stop," přibližuje vedoucí oddělení včelařství a zároveň dodává, že se i v České republice med prodává skoro nejlevněji v celé EU.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru