Prezident Miloš Zeman odmítá vysvětlit, proč dosud nevybral náhradníka či náhradnici za končící ústavní soudkyni Vlastu Formánkovou. Krátce po svém zvolení přitom sliboval, že důležitou instituci nikdy nenechá nekompletní.

Soudkyni Formánkové mandát vyprší tento čtvrtek. Jejího nástupce musí schválit senátoři do dvou měsíců, zatím ale od prezidenta nedostali žádný návrh. Soud tak bude nekompletní minimálně do října. Zbývající soudce kvůli tomu čekají komplikace a více práce.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pan prezident rozhodne po poradě s odborníky. Nechci spekulovat o termínu, ale nebude to s výraznou prodlevou," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Otázky, proč Zeman nevybral kandidáta včas a zda už má vytipovaná nějaká jména, odmítl komentovat. Jediným veřejně známým kandidátem, kterého Zeman oslovil, je expert na obchodní právo a exšéf Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Zeman přitom v srpnu 2013 prohlásil, že udržovat Ústavní soud kompletní je jedním ze základních úkolů prezidenta. "Ústavní soud je kompletní a bude kompletní. Bude průběžně doplňován tak, jak budou odcházet někteří další ústavní soudci," řekl tehdy při jmenování dvou nových ústavních soudců a prodloužení mandátu předsedy soudu Pavla Rychetského.

I v případě, že místo nebude prázdné déle než avizované dva měsíce, si budou muset zbývající soudci rozebrat na osm desítek případů navíc. Větší množství jich není jen díky tomu, že Formánková z úřadu odchází s čistým stolem – nenechává po sobě ani jednu nevyřešenou stížnost.

"Jestliže Ústavní soud nebude kompletní, logicky to povede k většímu zatížení soudců. A když je na stejné množství práce menší počet lidí, znamená to delší rozhodovací lhůty," uvedl jeden ze soudců Tomáš Lichovník.

Podle místopředsedkyně soudu Milady Tomkové je situace, kdy je soud nekompletní, v posledních letech spíše výjimečná. "V minulosti ale byla i delší období, kdy chyběli soudci," dodala Tomková. Naposledy vznikly problémy za prezidenta Václava Klause, který na konci svého druhého volebního období odmítal navrhovat nové soudce poté, co mu několik kandidátů neprošlo Senátem. 

Krizi zažil Ústavní soud také v roce 2004, kdy počet jeho členů klesl na kritických jedenáct. Soud tehdy musel zastavit všechna probíhající řízení a několik měsíců nemohl přezkoumávat zákony ani vyhlášky, dokud nebyl doplněn dvanáctý soudce.

Formánková řešila téměř 2800 stížností a návrhů. Vyhlásila 113 nálezů, což svědčí spíše o zdrženlivém přístupu k rozhodování. Loni například zrušila verdikt nad matkou z Liberce, která podle obžaloby zavraždila novorozeně. Podle ÚS existuje příliš mnoho pochybností, než aby bylo možné konstatovat, že matka jednala úmyslně a při jasném vědomí.