Řecké akcie pokračují v poklesu, zejména kvůli dalšímu propadu v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů klesla o zhruba 20 procent.

Úhrnný index aténské burzy ATG klesl o 2,5 procenta na 643,2 bodu. Index bankovního sektoru, který tvoří zhruba pětinu hlavního indexu, odepsal 27 procent.

Akcie řeckých finančních domů Alpha Bank a Piraeus Bank ve středu spadly o 30 procent, což je hranice, kdy se obchodování zastaví. Řada bank o povolený limit spadla, nebo se k němu alespoň přiblížila, i v úterý.

V pondělí zaznamenal hlavní index aténské burzy rekordní pokles o 16,2 procenta, v úterý byl pokles výrazně mírnější a činil 1,2 procenta. Investoři prodejem akcií reagují na pokračující nejistotu ohledně nového záchranného programu Evropské unie pro předlužené Řecko a na zhoršující se stav řecké ekonomiky.

Burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz. Banky se znovu otevřely 20. července.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru