Evropská unie uzavřela s Vietnamem rámcovou smlouvu o dohodě týkající se volného obchodu. Ta by měla zrušit téměř všechna cla ve vzájemné obchodní výměně. Oznámila to v úterý Evropská komise, která s Vietnamem o volném obchodu jedná již dva a půl roku.

"Tato dobře vyvážená dohoda podpoří obchod s jednou z nejdynamičtějších asijských ekonomik," uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. "Stanovuje nový, lepší a moderní model pro dohody o volném obchodu mezi EU a rozvíjejícími se zeměmi a vytváří dobrý základ pro obchodní vztahy mezi EU a celou jihovýchodní Asií," dodala.

Vietnam je rychle rostoucím trhem zahrnujícím zhruba 90 milionů spotřebitelů. Podle agentury AP se očekává, že dohoda o volném obchodu podpoří evropské investice ve Vietnamu.

Na základě rámcové smlouvy budou nyní vyjednávací týmy řešit některé zbývající technické otázky a připravovat konečnou podobou dohody. Tu pak musí schválit ministři obchodu členských zemí EU a Evropský parlament, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru