Británie zahájila prodej státního podílu v Royal Bank of Scotland (RBS), který získala v rámci záchrany bank v době finanční krize před sedmi lety.

Vládní úřad pro finanční investice, který vlastní 78 procent akcií RBS, v pondělí oznámil, že začne odprodej nabídkou zhruba 600 milionů akcií, což odpovídá zhruba pětiprocentnímu podílu.

První část svého podílu nabídla vláda po pondělím uzavření akciového trhu institucionálním investorům v rychlé aukci. Vzhledem k současné ceně akcií RBS prodává Londýn tyto akcie se ztrátou ve srovnání s kupní cenou.

Britský ministr financí George Osborne v červnu sdělil, že hodlá začít s prodejem akcií RBS co nejdříve a během pěti let prodat nejméně tři čtvrtiny státního podílu.

Británie zachránila RBS v roce 2008 částkou 45,8 miliardy liber (dnešních 1,8 bilionu korun). Zahájení odprodeje je dalším milníkem v oživování britského bankovního sektoru z krize.

Během minulých dvou let Británie odprodávala se ziskem svůj podíl v bance Lloyds Banking Group a nyní jí zůstává podíl 14 procent proti 43 procentům po sanaci skupiny v roce 2009.

RBS byla v minulém desetiletí po rozsáhlé expanzi jednu dobu jednou z největších bank světa. Po krizi musela podstatně omezit svůj záběr a snížit objem aktiv a počet zaměstnanců zhruba na polovinu, uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru