Ruský rubl se během pondělního obchodování propadl na pětiměsíční minimum vůči americkému dolaru, a to zejména kvůli poklesu cen ropy.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ruskou měnu podle analytiků tlačí dolů rovněž páteční rozhodnutí ruské centrální banky snížit úrokové sazby.

Dolar se v pondělí poprvé od 11. března prodával za více než 63 rublů. Později rubl část ztrát smazal a jeho kurz se pohyboval kolem 62,9 RUB/USD. Oproti pátku tak ruská měna vykazovala zhruba dvouprocentní pokles, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy se v pondělí propadly na šestiměsíční minima. Za jejich poklesem stojí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně.

"Budoucí vyhlídky (rublu) závisí do značné míry na ropě," upozornil analytik Dmitrij Polevoj ze společnosti ING.

Ruská centrální banka v pátek podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 11 procent, aby podpořila domácí ekonomiku. Ta se dostala do problémů kvůli levné ropě a západním sankcím souvisejícím s ukrajinskou krizí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru