Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní zaměstnanost a nezaměstnanost v ČR podle výsledků výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) za 2. čtvrtletí 2015.

Praha. Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci července.

Praha. Proběhne briefing generálního tajemníka Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) Talíba Rifáího a ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové.

Praha. Proběhne tisková konference Energetického regulačního úřadu k podání stížnosti k Ústavnímu soudu ČR v souvislosti s postupem orgánů činných v trestním řízení.

Mladá Boleslav. Automobilka TPCA u Kolína a závody Škoda Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí zastaví na dva týdny výrobu v rámci celozávodní dovolené.

Brno. V Králově Poli proběhne poslední možná prohlídka chátrající továrny na výrobu nábytku a diskuse o budoucnosti brněnských brownfieldů. Továrnu čeká demolice, bude tam nový obytný komplex.

Berlín. Budou zveřejněna data o vývoji maloobchodního obratu v Německu za červen.

Frankfurt nad Mohanem. Druhá největší německá banka Commerzbank zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Amsterdam. Společnost Heineken, třetí největší pivovar na světě, zveřejní výsledky hospodaření za první pololetí.

Atény. Aténská akciová burza obnoví po pěti týdnech provoz.

Washington. Mezinárodní měnový fond (MMF) zveřejní zprávu po konzultacích s představiteli Ruské federace.

New York. Americká pojišťovna American International Group (AIG) zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.


Průzkum mezi podniky: Polsko je u investorů zlaté, Česko stříbrné

Centrum VaršavyAutomobily Jaguar a Land Rover se patrně budou vyrábět v Polsku, ačkoliv naději na tuto investici měly i Česká republika, Slovensko a Maďarsko.

Podle neoficiálních informací stojí za tímto rozhodnutím indického koncernu Tata Motors, jemuž obě britské značky nyní patří, zejména skutečnost, že naši severní sousedé nabízí nejen investiční pobídky, ale také dostatek pracovníků s vhodnou kvalifikací.

Pokud Varšava tuto investici skutečně získá, potvrdí tím výsledky rozsáhlého společného průzkumu německých zahraničních hospodářských komor mezi zhruba 1500 podniky. Podle něj je totiž mezi státy střední a východní Evropy pro zahraniční investory letos nejpřitažlivější právě Polsko. Následují Česká republika, Estonsko, Slovensko a Slovinsko, píše týdeník Ekonom.

Finanční úřady doměřily daně za 9,5 miliardy korun. Největší úniky byly u DPH

Finanční úřady loni při finančních kontrolách doměřily poplatníkům daně za celkem 9,5 miliardy korun, což je zhruba o 16 procent meziročně víc. Největší úniky odhalily kontroly u daně z přidané hodnoty. Na ní také doměřily nejvyšší částku, a to 8,2 miliardy korun. Uvádí to státní závěrečný účet za loňský rok, který vláda předložila sněmovně. Na dani z příjmů firmám doměřily úřady víc než miliardu korun.

Doměrky u DPH vzrostly meziročně o 1,1 miliardy korun. Daňové podvody s touto daní se odehrávaly hlavně prostřednictvím karuselových obchodů. Jde o podvody, kdy se zboží převáží přes hranice členských států a dovozce z něj má v tuzemsku zaplatit daň. Firma při podvodu daň nezaplatí a zboží prodává dál prostřednictvím řetězce dalších firem. Na konci řetězce je zpravidla firma, která zboží vyveze a žádá vrácení DPH.

Český export bude rekordní, dosáhne 3,8 bilionu korun, předpovídají firmy

Český export letos dosáhne rekordních 3,8 bilionu korun, meziročně stoupne o šest až sedm procent. Dál poroste význam vývozu aut a automobilových dílů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy.

Další růst si exportéři slibují i od znovuotevření trhů, jako jsou Írán a Kuba, kde měly v minulosti české produkty dobrou pověst. Od ledna do května vývoz tuzemských firem meziročně stoupl o 6,7 procenta. Predikce Svazu průmyslu a dopravy počítá letos s růstem vývozu kolem šesti procent.

Nejlepší banky pro bohaté? Ze srovnání prémiových účtů vychází jako jednička Raiffeisenbank

RaiffeisenbankDonáška květin až do domu, rezervace stolu v oblíbené restauraci nebo vstup do VIP salonků v letištních halách. Například takové nadstandardní výhody mohou kromě nulových bankovních poplatků čerpat ti majitelé běžných účtů, kterým na konto každý měsíc chodí statisíce korun a jejichž zůstatky jsou milionové.

Takzvané prémiové účty už ale nejsou pouze doménou milionářů. Velké banky si v posledních letech začaly hýčkat i běžné klienty, kterým se na účtu pravidelně "otáčí" třeba jen 15 tisíc korun. Aby nepřeběhli ke konkurenci, cílí už i na ně s bezplatnými účty a nadstandardními bonusy.

Recipročně za to často chtějí, aby klient kombinoval více bankovních služeb, než je pouze běžný účet. Proč tedy platit zbytečné bankovní poplatky a nesáhnout si na nadstandardní služby, když se vejdete do kolonky "lepší" klient?

Windows 10 si během prvních 24 hodin stáhlo přes 14 milionů uživatelů

Microsoft spouští Windows 10.Americký softwarový gigant Microsoft potvrdil, že jeho nový operační systém Windows 10 si během 24 hodin od jeho uvolnění stáhlo přes 14 milionů uživatelů. Někteří experti se dokonce obávali, že by takové množství stahovaných dat mohlo ovlivnit chod celého internetu. To se ale nepotvrdilo.

Středeční uvolnění nové verze populárního operačního systému bylo nejrozsáhlejší aktualizací v historii internetu a dosáhlo rekordního využití šíře pásma.

Microsoft si pro toto uvolnění rezervoval kapacitu doručovací sítě o rychlosti 40 terabajtů za sekundu. Pro zajímavost: konkurenční Apple disponoval při své tiskové konferenci, která je jedním z nejsledovanějších videopřenosů na internetu, rychlostí "jen" osm terabajtů za sekundu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru