Přes 10 tisíc návštěvníků si od května prohlédlo výstavu portrétů novozélandských Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera. Jedna ze stěžejních expozic projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je zároveň jednou z historicky nejúspěšnějších výstav Západočeské galerie v Plzni, jak za galerii uvedla Eva Reitspiesová.

Výstava Lindauerových portrétů maorských náčelníků, válečníků a dalších osobností je jedním z osmi vlajkových projektů programu EHMK. Jako vůbec první Lindauerovu retrospektivu ji připravila plzeňská galerie s Auckland Art Gallery Toi o Tamaki na Novém Zélandu.

Novozélandská galerie do Plzně exkluzivně půjčila 44 maorských portrétů a dva žánrové obrazy, které dosud neopustily zemi svého vzniku, připomněla Reitspiesová. Obrazy Maorů doprovázejí i texty s příběhy portrétovaných osobností.

V expozici jsou zastoupeny i rané autorovy náboženské obrazy a portréty plzeňských měšťanů. Lindauer prožil na Novém Zélandu většinu svého života - odešel tam v roce 1874 jako pětatřicetiletý a zůstal tam až do své smrti v roce 1926.

Velký úspěch mají u návštěvníků také další výstavy spojené s projektem EHMK. Kromě Lindauera patří k hlavním programovým bodům projektu odkaz dalšího plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky vidělo na jaře za čtyři měsíce přes 20 tisíc návštěvníků, což ji rovněž zařadilo mezi nejúspěšnější výstavy v historii obou galerií.

Další výstavu inspirovanou Trnkou, nazvanou Trnkova zahrada 2, vidělo v Západočeském muzeu od března do května také přes 20 tisíc lidí.

Na Lindauerovy obrazy Maorů mohou návštěvníci zamířit do 20. září do výstavní síně Masné krámy. Výstavu doprovázejí komentované prohlídky a přednášky, například o maorském tetování.