Prudký pokles cen ropy ve srovnání se situací před rokem nepříznivě ovlivnil hospodaření předních amerických energetických kolosů ExxonMobil a Chevron. Dividendy však akcionářům firmy vyplatí. ExxonMobil, který je největší veřejně obchodovanou ropnou firmou na světě, ve druhém čtvrtletí vydělal 4,2 miliardy dolarů (asi 102,8 miliardy korun), což je propad o polovinu. Zisk Chevronu klesl dokonce o 90 procent na 571 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun).

Exxon těžil zejména ze zpracování a prodeje ropy a dařilo se i chemické divizi, které obě těží z nízkých cen ropy a plynu. Zisk z rafinační činnosti a prodeje se díky vyšším maržím a solidní poptávce zvýšil o 795 milionů dolarů na 1,5 miliardy. V divizi průzkumu a těžby nicméně zisk spadl na dvě miliardy dolarů z 7,9 miliardy před rokem.

ExxonMobil zvýšil těžbu ropy a zemního plynu o 3,6 procenta na čtyři miliony barelů denně. O dvě procenta na 2,6 milionu barelů zvýšil produkci konkurenční Chevron. 

Ceny ropy zahájily prudký sestup loni v létě. Severomořská ropa Brent se nyní pohybuje kolem 53 dolarů za barel, zatímco před rokem stála více než 100 dolarů.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru