Maloobchodní tržby v Německu vzrostly podle údajů spolkového statistického úřadu za leden až červen o 2,5 procenta. To byl nejvyšší růst od roku 1994, kdy statistici začali tento údaj sledovat. Zpráva posiluje očekávání, že soukromá spotřeba bude letos hlavním pohonem růstu největší evropské ekonomiky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V samotném červnu však obrat maloobchodů klesl meziměsíčně v reálném vyjádření o 2,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od konce roku 2013. Analytici čekali naopak růst o 0,3 procenta. Tento údaj je však velmi kolísavý a často bývá výrazně revidován.

V meziročním srovnání tržby stouply o 5,1 procenta. Němci více utráceli za textil, kosmetiku, léky a další položky, jako knihy a šperky.

Vysoký růst tržeb za pololetí je další dobrou zprávou pro německou ekonomiku a naznačuje, že výdaje domácností jsou silné. Navazují na další údaje, které ukázaly, že zaměstnanost a nálada mezi německými spotřebiteli je na vysoké úrovni.

Vyšším útratám nahrává levná ropa, díky které zůstává mnoha spotřebitelům více peněz na nákupy dalšího zboží. Také mzdy rostou, což podporuje soukromou spotřebu, napsala agentura Reuters.

Největší evropská ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vykázala růst 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky. V prvním čtvrtletí ale růst zpomalil na 1,1 procenta. Německá vláda v květnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem počítá i v příštím roce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru