Míra nezaměstnanosti v eurozóně a v celé EU zůstala v červnu proti předešlému měsíci beze změny. V eurozóně činila 11,1 procenta a v EU 9,6 procenta. Na stejné úrovni zůstává bez přerušení tři měsíce. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší míru nezaměstnanosti měly v červnu Německo a Česká republika.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V největší evropské ekonomice Německu činila míra nezaměstnanosti 4,7 procenta a v České republice dosáhla nejnižší úrovně od krize – 4,9 procenta. Naopak nejméně příznivá situace na pracovním trhu panovala v Řecku. Data za červen zatím za tuto zemi nejsou k dispozici, podle posledních dostupných čísel tam v dubnu míra nezaměstnanosti činila 25,6 procenta.

V České republice míra nezaměstnanosti podle údajů Eurostatu klesla na 4,9 procenta z revidovaných pěti procent v květnu. Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od čísel Úřadu práce ČR. Podle jeho čísel ze začátku července klesla nezaměstnanost v Česku meziměsíčně o dvě desetiny procentního bodu na 6,2 procenta. Bez práce bylo v červnu 451 395 lidí, nejméně od dubna 2009.

Eurostat odhaduje, že v celé Evropské unii bylo v červnu bez práce 23,296 milionu lidí. Ve srovnání s květnem jejich počet klesl o 32 tisíc. V zemích s eurem se ale počet nezaměstnaných zvýšil, a to o 31 tisíc na 17,756 milionu lidí.

Porovnání míry nezaměstnanosti v Evropě

Poznámka: Údaje Lotyšska jsou za březen, údaje pro Británii a Řecko za duben a údaje pro Estonsko a Maďarsko za květen. Ostatní údaje za červen 2015.
Zdroj: Eurostat

Inflace v eurozóně beze změny

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v červenci na červnových 0,2 procenta. Nadále klesají ceny energií, jejich pokles však vyrovnal vyšší růst cen průmyslového zboží a služeb. 

Ceny energií klesly v červenci o 5,6 procenta, více než v červnu. Naopak růst cen služeb a průmyslového zboží zrychlil. Vyšší byly i ceny potravin, alkoholu a tabáku, tempo jejich růstu však proti červnu zpomalilo.

Bez zahrnutí cen energií spotřebitelské ceny stouply o 0,9 procenta, rovněž stejným tempem jako v červnu. Bez zahrnutí energií, potravin, alkoholu a tabáku však inflace stoupla na jedno procento z 0,8 procenta v předchozím měsíci.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 14. srpna.

Eurozóně se v květnu podařilo vymanit z deflace, tedy poklesu cen. Země eurozóny se do deflace propadly podruhé v historii eura loni v prosinci.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru