Nezaměstnanost v Česku je nejnižší od začátku krize. Potvrzují to nová čísla z Českého statistického úřadu, podle nichž takzvaná obecná míra nezaměstnanosti v červnu klesla na pět procent. Oproti stejnému období loňského roku klesla o 1,2 procentního bodu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Obecná míra nezaměstnanosti udává podíl nezaměstnaných k pracovní síle (tedy součtu zaměstnaných a nezaměstnaných). Jde o údaje očištěné od sezonních vlivů, týkají se lidí ve věku 15 až 64 let.

Podle statistiků je v této věkové skupině bez práce 261,7 tisíce lidí, což je o 60 tisíc méně než před rokem. Nižší míru nezaměstnanosti zaznamenali statistici naposledy v prosinci 2008 – tehdy 4,7 procenta.

Podíl zaměstnaných na celkovém počtu osob ve věku od 15 do 64 let v Česku je dokonce nejvyšší od vzniku samostatné republiky, tedy od ledna 1993. Podle Českého statistického úřadu dosáhl v červnu 70,4 procenta, stejně jako letos v dubnu. Loni v červnu činil podíl zaměstnaných 68,9 procenta.

Další zvyšování zaměstnanosti už podle prognózy ministerstva financí nepovede ke snižování počtu lidí bez práce. "Míra nezaměstnanosti již bude narážet na svou přirozenou hranici a poptávku po pracovní síle bude nutné řešit zvýšením angažmá zahraničních pracovníků," říká hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Zaměstnání nebo příjem z podnikání mělo v červnu celkem 4,94 milionu lidí, z toho 2,78 milionu mužů a 2,17 milionu žen.

"Vzhledem k robustnímu hospodářskému růstu očekávám, že se i ve druhé polovině letošního roku bude počet nezaměstnaných dále snižovat, což samozřejmě povede i k poklesu míry nezaměstnanosti. Nová pracovní místa budou vznikat i nadále ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví," předpokládá analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Obecná míra nezaměstnanosti má ještě určitý prostor k poklesu i podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. Pod čtyři procenta ale už půjde jen těžko, myslí si ekonom. Na část volných míst je pro podniky složité sehnat odborníky, jedná se hlavně o specializované technické profese, jako jsou CNC operátoři, konstruktéři či programátoři. Kromě nedostatku kvalifikace má na obsazování míst vliv i neochota uchazečů dojíždět za prací nebo se za ní přímo odstěhovat – řada nabídek práce totiž logicky existuje jen v některých regionech.