Evropskému výrobci letecké techniky Airbus stoupl ve druhém čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 15 procent na 1,232 miliardy eur (33,3 miliardy korun). Hospodaření podpořila poptávka po letadlech pro osobní přepravu a helikoptérách, která překonala i negativní dopad problémů s vojenským nákladním letadlem A400M. Airbus je druhým největším výrobcem osobních letadel na světě za americkým Boeingem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tržby se zvýšily o 16 procent na 16,8 miliardy eur díky vyšším dodávkám letadel. Provozní zisk i příjmy překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk se zvýšil o pět procent na 732 milionů eur. Airbus rovněž zaúčtoval mimořádný zisk 748 milionů eur z prodeje podílu v Dassault Aviation.

Airbus nyní pracuje na vývoji letounu A400M, program má však již čtyři roky zpoždění kvůli technickým problémům a náklady jsou již mnohem vyšší, než se čekalo. V květnu se letadlo při testovacím letu zřítilo a zahynuli čtyři ze šesti zaměstnanců firmy na palubě. Airbus si již zajistil objednávku na 174 strojů A400M. Jediným zákazníkem, který není z šestice evropských zemí nebo Turecka, které se podílejí na vývoji letounu, je Malajsie.

Airbus potvrdil celoroční výhled, podle kterého čeká růst tržeb a provozního zisku, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru