Evropskému výrobci letecké techniky Airbus stoupl ve druhém čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 15 procent na 1,232 miliardy eur (33,3 miliardy korun). Hospodaření podpořila poptávka po letadlech pro osobní přepravu a helikoptérách, která překonala i negativní dopad problémů s vojenským nákladním letadlem A400M. Airbus je druhým největším výrobcem osobních letadel na světě za americkým Boeingem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tržby se zvýšily o 16 procent na 16,8 miliardy eur díky vyšším dodávkám letadel. Provozní zisk i příjmy překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk se zvýšil o pět procent na 732 milionů eur. Airbus rovněž zaúčtoval mimořádný zisk 748 milionů eur z prodeje podílu v Dassault Aviation.

Airbus nyní pracuje na vývoji letounu A400M, program má však již čtyři roky zpoždění kvůli technickým problémům a náklady jsou již mnohem vyšší, než se čekalo. V květnu se letadlo při testovacím letu zřítilo a zahynuli čtyři ze šesti zaměstnanců firmy na palubě. Airbus si již zajistil objednávku na 174 strojů A400M. Jediným zákazníkem, který není z šestice evropských zemí nebo Turecka, které se podílejí na vývoji letounu, je Malajsie.

Airbus potvrdil celoroční výhled, podle kterého čeká růst tržeb a provozního zisku, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru