Brněnská firma Geodis, která dodávala mapové podklady pro Google nebo Seznam, je v konkurzu. Po transakcích jejího šéfa Petra Michka, sponzora bývalého premiéra a předsedy ČSSD a později LEV 21 Jiřího Paroubka, dluží čtvrt miliardy. Nespokojení zaměstnanci, kteří dříve odešli, založili několik vydělávajících firem.

Geodis měl v minulosti roční tržby kolem půl miliardy korun. Dodával mapové podklady pro Google a Seznam. Před čtyřmi lety ale firmu převzal nový majitel a podnik začal řídit Petr Michek. Zatímco právník Michek sponzoroval Paroubkovy politické kampaně, firma se propadala do dluhů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nyní už je Geodis, založený v roce 1990, týden v konkurzu a konkurzní správkyně Tamara Kropáčová má za úkol rozprodat zbytky majetku. Věřitelé se přihlásili o čtvrt miliardy korun.

"Strašně mě mrzí, co se s Geodisem stalo. Na troskách starého ale vzniká něco nového," řekl bývalý generální ředitel a jednatel Geodisu Ondřej Tomas. Uvedl, že z firmy musel odejít, když se postavil tomu, že nový vlastník, pozemkový magnát Miloš Červenka, prostřednictvím poradenských smluv údajně vyváděl ze společnosti desítky milionů korun. Na Tomasovo místo nastoupil Michek, který dlouhodobě tvrdil, že do firmy přišel proto, aby ji zachránil.

"Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání," řekl Michek. Letos na jaře vystřídal Paroubka na postu předsedy této strany.

Bývalý šéf Tomas aktuálně společně s někdejším ředitelem zahraničního obchodu Geodisu Janem Sirotkem vede CleverMaps. Přibrali další desítku nespokojených zaměstnanců. Vloni měl začínající podnik obrat 30 milionů korun. Letos už plánují 70 milionů.

CleverMaps se věnuje zasazování nepřehledných dat do map. Například obchodníkům dokáže na mapu přesně vnést údaje o prodejích v jednotlivých pobočkách. Zatímco z tabulek byznysmeni těžko poznají, zda jim někde chybí pobočka, brněnská firma umí poradit, kde by zákazníky mohli najít a kde by nový obchod zbytečně "kanibalizoval" ty už fungující.

Z Geodisu vzešla i jeho přímá konkurence - společnost TopGis, která převzala vytváření map Geodisu. Její třetinu vloni koupil vyhledávač Seznam.cz. "Museli jsme se vybavit špičkovou technikou, takže máme v současné době tři vlastní letadla a velkoformátové kamery. Také máme vlastní šikmý letecký systém, kterým fotíme města v Česku, která lidé znají z 'ptačího pohledu' na Mapy.cz," uvedla výkonná ředitelka TopGis Drahomíra Zedníčková.

Na Geodis soud vyhlásil konkurz. Červenka s Michkem totiž dlouhodobě nespolupracovali s konkurzní správkyní a neposkytovali potřebné dokumenty. Vlastníkem firmy se navíc stala končící britská společnost Newgrange Limited. V tomto řetězci firem vystupuje podnikatel Červenka, který ovšem sám tvrdí, že netuší, kdo britskou společnost firem vlastní.

Přesto Michek s Červenkou soudu nabízeli místo konkurzu reorganizaci firmy. "Se zřetelem k uvedeným okolnostem lze ale důvodně předpokládat, že návrhem je sledován nepoctivý záměr," napsala v usnesení soudkyně Eva Krčmářová a vyhlásila konkurz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru