Japonský tvůrce videoher Nintendo překvapil analytiky a v prvním čtvrtletí svého účetního roku skončil s čistým ziskem, jak napsala ve středu BBC. Ten činil 8,28 miliardy jenů (asi 1,6 miliardy korun) a za období tří měsíců, do letošního června, firmě vzrostly tržby o pětinu. Jedná se o velké zlepšení, protože ještě v minulém roce v tomto období Nintendo hospodařilo s čistou ztrátou 9,9 miliardy jenů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters původně očekávali čtvrtletní ztrátu 6,3 miliardy jenů.

Vyšších výnosů firma dosáhla především díky nárůstu prodejů z nových verzí her, jakou je například Splatoon pro konzoli Wii U. Této akční střílečky se od května letošního roku prodalo 1,6 milionu kopií. Dobře si vedly i figurky Amiibo, které se prodávají jako příslušenství k hrám.

Firma ale letos utrpěla jinou bolestivou ztrátu. Začátkem července zemřel její dlouholetý generální ředitel Satoru Iwata. Ten dovedl firmu na vrchol, ale v poslední době Nintendo ztrácelo kvůli nastupujícím hrám na mobilní zařízení, kterým se ředitel dlouho bránil, přestože po hrách na telefony dlouho volali akcionáři společnosti.

Jako jeden z posledních kroků ve funkci však Iwata rozhodl, že Nintendo hry do mobilů přece jen začne vyvíjet.

V březnu tak Nintendo oznámilo, že uzavírá partnerství s japonským vývojářem DeNa, s kterým bude vytvářet nové hry právě pro mobilní zařízení. Společnost zároveň potvrdila, že první hra pro chytré telefony by měla být hotova do konce letošního roku.

V návaznosti na tato rozhodnutí společnost očekává za současný účetní rok končící březnem 2016 čistý zisk 35 miliard jenů a tržby ve výši 570 miliard jenů (112,8 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru