Zásady odměňování vedoucích zaměstnanců a členů obchodních společnosti vypracované ministerstvem financí se budou nově týkat firem se státní účastí nad 40 procent místo původních 33 procent.

Materiál rovněž sjednocuje odstupné nebo využití konkurenční doložky na šestinásobek průměrného měsíčního výdělku. Počítá s tím předloha, kterou ve středu projedná vláda. Chce tak zabránit vyplácení tzv. zlatých padáků.

Posunutím majetkové účasti státu ve firmách byl podle zprávy MF odstraněn rozpor ve vazbě na ustanovení zrušeného obchodního zákoníku. Zároveň bude muset ministr financí předkládat od roku 2016 vládě zprávu o plnění zásad, a to do 31. října.

Dosud platí, že maximální roční příjem šéfa státní či polostátní firmy tvoří několik položek. Vedle základní mzdy jsou to roční a střednědobé variabilní složky a další benefity.

Změna spočívá v tom, že dosud povinnou střednědobou variabilní složku je možné stanovit v závislosti na rozhodnutí příslušného ministra, a to s ohledem na strategické cíle a charakter jednotlivé společnosti.

Zásady se týkají vedoucích pracovníků například Čepra, Mera, Českého Aeroholdingu, Českých drah, ČD Carga, Lesů ČR, Povodí Labe, Vltavy, Ohře, Leteckých opraven Malešice, Vojenského technického ústavu, Vojenských lesů a statků, České energetické přenosové soustavy či České pošty.

Průměrný maximální roční příjem u manažerských pozic se podle materiálu, který loni vypracovalo ministerstvo financí, pohyboval v rozmezí od 2,7 milionu do 5,5 milionu korun. Nejnižší příjmy měli manažeři firem v gesci ministerstva obrany. Materiál se týkal 27 firem a 77 pozic ve státních a polostátních firmách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru