Skupina šesti bank, které vytváří důležitou úrokovou sazbu PRIBOR, málem přišla o člena. Raiffeisenbank už byla na odchodu, nakonec se ale nechala přemluvit představiteli České bankovní asociace, aby zůstala. Přitom pokud by tento finanční ústav opustil skupinu takzvaných referenčních bank, mohlo by to způsobit pokles této klíčové sazby, na kterou jsou navázány například výnosy některých státních dluhopisů či úroky hypoték s variabilní úrokovou sazbou.

"Mohu potvrdit, že naše banka skutečně zvažovala odchod a že jsme i formálně zahájili proces vystoupení ze skupiny referenčních bank. Avšak na základě rozhovorů s Českou bankovní asociací jsme se nakonec rozhodli pomoct trhu, zůstat ve skupině referenčních bank a vyčkat na další vývoj regulace v oblasti referenčních sazeb," sdělil tiskový mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

Česká bankovní asociace podle svého výkonného ředitele Pavla Štěpánka přesvědčila banku tím, že pokud by vystoupila z panelu referenčních bank, utrpěla by tím kvalita sazby PRIBOR. "Vystoupení jakékoliv banky z panelu by znamenalo, že PRIBOR bude počítán jako průměr všech kotací a nebude již možno jako dosud při výpočtu vylučovat jednu nejvyšší a jednu nejnižší kotovanou sazbu. PRIBOR by tedy byl méně robustní než dosud. Oceňuji, že Raiffeisenbank tuto argumentaci přijala,“ říká Štěpánek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru