Norské energetické společnosti Statoil klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 16 procent na 1,26 miliardy dolarů (30,1 miliardy českých korun). Na hospodaření firmy měl dopad pokles cen ropy a vyšší náklady na těžbu. Dividendu ale navzdory tomuto vývoji nechá beze změn. Tržby se snížily o 12,7 procenta na 15,5 miliardy dolarů (USD).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Očištěný provozní zisk se snížil o 30,7 procenta na 2,74 miliardy dolarů, překonal však odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali 2,39 miliardy dolarů. Firma se rozhodla vyplatit čtvrtletní dividendu 0,22 USD, jak se čekalo.

Statoil začal čtvrtletní dividendu vyplácet teprve na začátku letošního roku a řada investorů má pochybnosti, zda bude firma ve výplatě za současných nízkých cen pokračovat. Management uvedl, že pokud má firma i nadále generovat hotovost na výplatu dividend, měla by cena ropy v letech 2016, 2017 a 2018 činit 100, 80 a 60 dolarů za barel.

Šéf podniku Eldar Saetre řekl, že Statoil má díky úsporným opatřením a plánům na odprodej části majetku dostatečnou flexibilitu na to, aby investorům dál platil, i když budou ceny ropy nižší. "Je jasné, že do té doby (do roku 2018) volná hotovost z běžné činnosti investice a dividendy nepokryje, pokud bude (ropa) za 60 dolarů," řekl.

Statoil dodal, že navzdory prodeji části majetku těžba ve čtvrtletí stoupla o čtyři procenta. Statoilu se však nepodařilo vymanit ze ztrát zahraniční operace. Statoil těží ropu a plyn v desítkách zemí od Kanady po Afriku.

V prvním čtvrtletí firma překvapivě vykázala ztrátu kvůli odpisům těžby z břidlic v USA. Statoil proto snížil program kapitálových výdajů na 17,5 miliardy USD (427,5 miliardy korun) z 18 miliard USD.

Vývoj akcií společnosti Statoil (norské koruny)

Komentář: Vývoj akcií norské společnost Statoil během jednoho roku. Cena je uváděna v norských korunách. Zdroj dat: Reuters
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru