Guvernér státu New Yorku Andrew Cuomo představil v noci na úterý plány na rozsáhlou rekonstrukci letiště LaGuardia, které patří mezi nejvytíženější v USA. Změny mají zdvojnásobit prostor pro provoz letadel.

Projekt bude stát čtyři miliardy dolarů (97,6 miliardy korun). Přestavba má začít příští rok a první zrekonstruovaná část letiště se má otevřít cestujícím v roce 2019, napsala BBC.

Oznámení o rekonstrukci se zúčastnil také viceprezident Joe Biden, který dříve uvedl, že LaGuardia vypadá jako "letiště v zemích třetího světa". Letiště, které se nachází ve čtvrti Queens a je pojmenováno po Fiorellovi La Guardiovi, bývalém starostovi, který ho nechal postavit, je cestujícími často hodnoceno jako jedno z nejhorších v USA.

Cuomo dodal, že Biden pomohl zajistit federální finance pro projekt. Část z plánovaných čtyř miliard dolarů zaplatí také aerolinky Delta Airlines.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kvůli krátkým vzletovým a příletovým dráhám obklopeným vodou přezdívají někteří piloti letišti "USS LaGuardia". Zkratkou USS se označují plavidla námořnictva USA. Podle pilotů se přistání na zdejším letišti podobá právě přistání na letadlové lodi. Podle plánu mají vzniknout 3,2 kilometru nových drah, díky kterým by mělo být přistání pro piloty snazší.

LaGuardia je nejmenší ze tří newyorských komerčních letišť. Je oblíbené díky své blízkosti Manhattanu, je od něj vzdáleno 13 kilometrů. Loni odbavilo 27 milionů cestujících, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru