Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty ke konci minulého týdne dosáhl tisíce. V pondělí o tom informovala společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Více než polovina firem v registru, který funguje přes dva roky, je z Prahy a Brna. Navíc často nespolehliví plátci z těchto měst mají sídlo na stejné adrese.

Více než 30 nespolehlivých plátců z Brna podle zjištění CRIF sídlí na adrese náměstí Svobody 93/22. Další oblíbenou brněnskou adresou je Botanická 606/24. V Praze je pak často využívána adresa Jaurisova 514/4 a Holečkova 789/49, kde má své sídlo vždy po devíti nespolehlivých plátcích DPH. Dále je to ulice Osadní 869/32, kde sídlí dohromady sedm těchto firem. Osm procent firem sídlilo v Hradci Králové, celkem 17 pak na jedné adrese – Akademika Hejrovského 1178.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na dani z přidané hodnoty více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň aspoň 500 000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící právě na virtuálních adresách.

Ze zjištění CRIF dále vyplývá, že čtyři pětiny firem jsou společnosti s ručením omezeným. Téměř 90 procent nespolehlivých plátců má jen jednoho vlastníka a jednoho statutárního zástupce, z toho v 70 procentech případů jde o jednu a tutéž osobu. Více než polovina nespolehlivých plátců podle CRIF nezveřejňuje své závěrky a čtvrtina nezveřejnila svůj účet v registru plátců DPH. Dvacet firem má dluhy vůči zdravotním pojišťovnám a 86 firem má exekuci. Celkem 79 firem je nebo bylo v insolvenčním řízení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru