Týmy mezinárodních věřitelských institucí začaly v pondělí vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to v pondělí po poledni uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

"Práce začaly. Instituce hovoří s řeckými úřady," řekla mluvčí. Přes víkend se v řeckých i evropských médiích opakovaně objevovaly informace o odkladech a problémech před počátkem rozhovorů, které původně měly začít už v pátek. Podle Andreevové by jednání o programu pomoci měla nyní pokračovat rychlým tempem.

Mluvčí řecké vlády Olga Gerovasiliová ale v pondělí podle agentury AP uvedla, že rozhovory, které nyní startují na technické úrovni, začnou naplno až později v tomto týdnu. Také Andreevová v Bruselu potvrdila, že šéfové vyjednávacích misí dorazí do Atén nejdříve ve středu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zástupci věřitelských institucí, tedy experti z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, mají v příštích týdnech dohodnout s řeckou stranou takzvané memorandum o porozumění, tedy základní dokument určující podmínky, za nichž Atény dostanou novou pomoc ze záchranného fondu eurozóny – Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Řecko poté, co přijalo dva balíky reformních kroků a splnilo tím podmínky stanovené nedávným summitem zemí používajících společnou měnu, mělo mít možnost získat tříletou půjčku ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru