Čínští turisté nechávají v Česku čím dál víc peněz. V červnu dokonce utratili více než turisté z Ruska, kteří měli dosud nejvyšší procentní podíl na celkových útratách zahraničních turistů. Konkrétně vzrostl podíl Číňanů na celkových útratách na 26 procent, což bylo o dvě procenta více, než v Česku utratili ruští turisté, uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Pokračování tohoto trendu je při tom velice pravděpodobné, protože na podzim bude zaveden přímý letecký spoj mezi Pekingem a Prahou, který ročně využije asi 60 tisíc cestujících. Podle odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur by tak letos mohlo celkem do Česka přijet zhruba 270 tisíc čínských turistů.

V prvním pololetí utratili Číňané v českých obchodech meziročně o 119 procent více než loni ve stejném období. Naopak turisté z Ruska nakupují výrazně méně, za prvních šest měsíců roku klesl objem jejich nákupů o 42 procent.

Evropské sankce a nízké ceny ropy a hlavně výrazně oslabený rubl jsou hlavními důvody snižujících se výdajů ruských turistů, protože ti si za znehodnocenou měnu nyní koupí v zahraničí mnohem méně.

Rusové nyní utratí při návštěvě Česka pouze 7839 korun. Nejvíce naopak utrácejí turisté z Thajska, kteří zde v průměru nechají 31 329 korun. Druzí jsou Číňané s průměrnou útratou 21 443 korun, následovaní Američany s částkou 15 639 korun.

"Nejsou to však jen Číňané, ale i turisté z dalších asijských zemí, které posilují svoji pozici na trhu, např. Tchaj-wan či Thajsko, které má také jednu z nejvyšších průměrných útrat," komentovala útraty cizinců v Česku marketingová manažerka Global Blue Zuzana Roubíčková.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru