Nečekaně se v Německu během července zlepšila podnikatelská nálada. V uplynulých dvou měsících přitom index nálady naopak klesal, zpátky nahoru ji vytáhla dohoda mezi Řeckem a věřiteli o třetím záchranném balíku pomoci. Oznámil to dnes mnichovský výzkumný institut Ifo.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Index podnikatelské nálady v červenci vzrostl na 108 bodů z červnových 107,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru snížení indexu na 107,2 bodu, jejich odhady se pohybovaly v rozmezí od 106 bodů po 107,9 bodu. Hodnota indexu odráží postoj zástupců asi 7000 firem z celého Německa.

"Nedávné zklidnění situace v Řecku přispělo k posílení důvěry v německou ekonomiku," prohlásil prezident Ifo Hans-Werner Sinn. Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe pak dodal, že náladu podpořila i dohoda o jaderném programu Íránu, která zřejmě zlepšila očekávání v průmyslu, zvláště v chemickém a v odvětví zpracování ropy.

Firmy hodnotí lépe svoji současnou situaci i budoucnost. Ukazatel současné situace se zvýšil o 0,8 bodu na 113,9 bodu. Dílčí index podnikatelských očekávání vzrostl o 0,3 bodu na 102,4 bodu.

Nálada se výrazně zlepšila ve zpracovatelském sektoru a ve velkoobchodu. Naopak o něco horší byla v maloobchodě, stavebnictví a službách.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Růst německé ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Institut Ifo nicméně minulý měsíc zvýšil odhad hospodářského růstu pro celý letošní rok na 1,9 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta.

Nejnovější údaje Ifo podle ekonomky společnosti Capital Economics Jennifer McKeownové ukazují, že oživení v Německu pokračuje navzdory obavám o vývoj v Řecku. Nenabírá však na rychlosti. Upozornila také, že nálada v Německu by se mohla znovu zhoršit, pokud jednání s Řeckem opět uváznou na mrtvém bodě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru