Německo si přeje diskutovat o ustavení funkce ministra financí eurozóny, který by měl vlastní rozpočet a mohl by ukládat zvláštní daně. O víkendu to napsal týdeník Der Spiegel. Mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho podle agentury Reuters informaci nepotvrdila, ale ani nepopřela, hovořit o "eurodaních" je však prý zavádějící.

Vizi přísnější kontroly ekonomik států eurozóny předestřel už v červnu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Její součástí je i možné vytvoření úřadu ministra financí eurozóny jednoho dne. 

Nejmenovaný zdroj z německého ministerstva financí nyní časopisu Der Spiegel řekl, že Schäuble je otevřený myšlence převodu "významných finančních zdrojů" ze svých daňových příjmů do samostatného rozpočtu měnové unie.

Jedna z variant by prý mohla být taková, že 19 členských států eurozóny by do takového rozpočtu převádělo část svých příjmů plynoucích z výnosů a z daní z přidané hodnoty. Ministr financí eurozóny by přitom mohl být oprávněn ukládat daňové přirážky, což by se rovnalo vytvoření "eurodaní", dodal zdroj týdeníku.

"Jsme připraveni o těchto otázkách jednat vážně," ujistil v této souvislosti.

Schäubleho mluvčí podle Reuters tyto informace nepotvrdila, ale ani nepopřela. Poznamenala jen, že diskuse na toto téma teprve začaly. 

"Jednotlivé prvky, o nichž se debatuje, je nutné vidět v celém kontextu a potřebovaly by změny v evropských dohodách," upozornila ale. "Z tohoto hlediska hovořit o 'eurodaních' je naprosto zavádějící," dodala.

Reuters připomněl, že Juncker v souvislosti s úsilím vyřešit řeckou finanční krizí připravil v červnu ve spolupráci s Evropskou centrální bankou a s dalšími institucemi EU zprávu, která podporuje poskytování větší pomoci zemím, jež se ocitly v nesnázích. Zároveň ale hovoří i o tvrdším postihu zemí, které neplní rozpočtové povinnosti.

Související